Murator Architektura Nowoczesność, która jest częścią natury
Prezentacja domu

Nowoczesność, która jest częścią natury

Anna Okołowska
Anna Okołowska NAPISZ DO AUTORA

Ten dom jest modelowym przykładem precyzyjnego wpisania współczesnego, odważnego projektu w naturalny pejzaż. Tym razem jednak nie jest to wpisywanie powszechnie praktykowane. Autor projektu z architektury uczynił geometryczną parafrazę miejsca, do którego została przypisana. Projekt domu i wnętrz Robert Skitek/RS+, współpraca: Martyna Lenart-Zygmunt (projekt domu), Joanna Kujda (projekt wnętrz)

dom-zimowy.jpeg
Nowoczesny górski dom został idealnie wpisany w topografię terenu i klimat parceli przylegającej do lasu fot. Tomasz Zakrzewski

Pierwsze wrażenie jest zaskakujące. Z jednej strony oryginalność domu jest uderzająca, z drugiej – zadziwia idealne wkomponowanie jej w naturalny pejzaż. Patrzymy na nowoczesną bryłę, która jest częścią starego lasu, przy którym stoi. To tylko pozorny paradoks. Powinowactwo tej architektury z naturą ma dwa źródła. Pierwsze, często stosowane we współczesnych projektach, to materiał wykańczający bryłę, który nawiązuje do pejzażu. Pokrywające się srebrnoszarą patyną drewno świerku, oczywiście, doskonale wtapia dom w krajobraz, ale same drewniane elewacje nie wywołałyby tak silnego wrażenia jedności domu z naturą. Drugie jego źródło to kształt bryły, która jest geometrycznym nawiązaniem do górskiego pejzażu. Trudno wyobrazić sobie bardziej pokrewną do okolicznych wzniesień architektoniczną formę.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 1/2025 Tekst Anna Okołowska, zdjęcia Tomasz Zakrzewski
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł