Niech starzeją się pięknie
Drewno, kamień i ceramika po latach
Najpierw Ty wykańczasz dom, a potem robi to czas. Zastanów się, jak będą się przez lata zmieniały materiały zdane na zmienne warunki atmosferyczne. Zaplanuj efekt, respektując upływ czasu.
Architekci kochają naturalne, tradycyjne materiały. Doceniają je nie tylko tam, gdzie odwołują się one do przeszłości. Chętnie wykorzystują je również do urozmaicenia, wzbogacenia nowoczesnych brył. Stare drewno, cegła czy kamień potrafią nadać szlachetny rys nowej architekturze i sprawić, że stanie się jeszcze bardziej interesująca.
Z inwestorami sprawa nie jest już taka prosta. Wprawdzie wielu docenia urok, który mogą nadać projektowi materiały pokryte patyną, jednak z reguły myślą o nich tak jak o zmarszczkach. Piękne i szlachetne mogą wydawać się u innych, u nas drażnią. Właściciele domów najczęściej robią wszystko, by przedłużać młodość materiałów – polerują je, impregnują, olejują itd.
Oczywiście wybór jest zawsze sprawą indywidualną – można walczyć z oznakami upływu czasu albo godzić się na nie. Jednak ze świadomością, jaki efekt chcemy osiągnąć.
W artykule znajdziesz:
- jak starzeją się różne gatunki drewna
- które kamienie starzeją się szybciej, a które są bardzo trwałe
- jak z upływem czasu zmieniają się cegły, a jak dachówki ceramiczne
- jak pielęgnować drewno, kamień i ceramikę, by na długo pozostały młode albo, by zatrzymać ich starość na wybranym etapie
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych