Na wzgórzu pod lasem
Ten dom posadowiono nietypowo – na 35 żelbetowych palach, które do gruntu wprowadzała wyposażona w świder palownica na gąsienicach. Skomplikowana, rozczłonkowana bryła z każdej strony wygląda inaczej. Inwestorom zależało na wysokich, strzelistych sufitach i otwarciu domu na las, który odgrywa tu rolę żywego obrazu, zmieniającego się zależnie od pory roku.
Droga dojazdowa miejscami jest tu tak wąska, że z trudem miną się na niej dwa pojazdy, nawet jeśli jeden z nich będzie trójkołowym rowerkiem dziecięcym. Piaszczysta, tylko miejscowo utwardzona żwirem, tłuczniem lub betonowymi płytami wielootworowymi, raz zagłębia się w długie bruzdy, innym razem meandruje wśród niskich pagórków – malowniczych wybrzuszeń, ugnieceń i garbów pozostawionych przez masywne cielsko wycofującego się lądolodu.
Jesteśmy w sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym oprócz niezwykłej rzeźby terenu stworzonej przez lodowiec, torfowisk, potoków i niedużych jezior, znaleźć można 50 rzadkich gatunków roślin. Okolica obfituje także w ptasie osobliwości w rodzaju maleńkiego, ale bardzo hałaśliwego zniczka z płonąco żółtym irokezem na głowie czy melancholijnego drapieżcy trzmielojada, który podobno odzywa się rzadko, a gdy już się odezwie, wydaje z siebie piskliwy lament. Przy dużej rozmaitości trzmieli występujących w parku nie ma chyba trzmielojad wielu ...
W artykule znajdziesz:
- Historię domu o ciekawej wielobryłowej architekturze wkomponowanego w pejzaż morenowych wzgórz
- Interesujące pomysły na wnętrza i zastosowanie materiałów wykończeniowych
- Aranżacje ogrodu tarasowego
- Dużo zdjęć domu z zewnątrz i ze środka
- Rysunki rzutów domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Marcin Czechowicz,
Projekt domu i wnętrz architekci Marta Komorowska-Koszałka, Bartosz Koszałka/pracownia PROJEKTOWA bkm group.
Projekt ogrodu 7 dla ogrodu