Domy z dużą kuchnią
Ich projekty od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Przestronne kuchnie wpisywane są nie tylko w domy o dużych powierzchniach, ale także te małe. Przyczyniła się do tego zmiana statusu kuchni. Dawniej odgrywała ona ważną rolę praktyczną, a dziś godzi swoje podstawowe funkcje z rolą przestrzeni reprezentacyjnej. Wybrane przez nas projekty pokazują, w jak różny sposób współczesna kuchenna reprezentacyjność może iść w parze z codzienną użytecznością.
1. Z kuchnią reprezentacyjną
W tym projekcie kuchnia została spektakularnie otwarta na salon. Wspólnie tworzą przestronną strefę dzienną – miejsce rodzinnych i towarzyskich spotkań. Duża, mająca 18,4 m2 kuchnia to aż 37% otwartej, reprezentacyjnej domowej strefy. Jednak nie tylko kuchenna powierzchnia przesądza o jej roli, równie istotne jest takie rozplanowanie praktycznej zabudowy, by uatrakcyjniała przestrzeń. Kluczową rolę w osiągnięciu takiego efektu odgrywa duża wyspa łącząca kuchnię z salonem. Ten synonim kuchennej nowoczesności z jednej strony porządkuje, a z drugiej dynamizuje kompozycję wnętrza. Oczywiście jest ważnym elementem decydującym o jego estetyce, ale także bardzo praktycznym rozwiązaniem. Wyspa to wymarzone miejsce kulinarnych spotkań i wspólnego przygotowywania posiłków.
O tym, jaką rangę ma w tym domu kuchnia, świadczy choćby takie samo kuchenne przeszklenie jak to salonowe. Okazałe dwuskrzydłowe drzwi prowadzące na taras są szykowne i wygodne. Usytuowana tuż przy kuchni spiżarnia, mimo niedużej powierzchni (2,4 m2), będzie bardzo dobrze służyła reprezentacyjności otwartej na salon kuchni, umożliwiając ukrycie kuchennego rozgardiaszu.
Nowocześnie zaprojektowana strefa dzienna wraz z przylegającymi do niej spiżarnią i WC (1,2 m2) zajmuje ponad 38% powierzchni użytkowej domu. Pozostała jej część to praktyczna strefa nocna oraz pomieszczenia pomocnicze.
W strefie nocnej są cztery sypialnie (11,8-13,8 m2). Największa z nich razem z garderobą (5,2 m2) i łazienką (7,2 m2) tworzy prywatną podstrefę nocną gospodarzy. Pozostałe trzy sypialnie, mające niemal identyczne powierzchnie, mogą zostać przeznaczone na pokoje dzieci albo pokój gościnny czy gabinet. Ich lokatorzy mogą korzystać ze wspólnej, dostępnej z korytarza łazienki (5,4 m2) i zlokalizowanego obok niej pomieszczenia (5,3 m2), w którym mieści się pralnia z kotłownią.
Mimo że strefa nocna i dzienna są usytuowane na jednej kondygnacji, nie będą ze sobą kolidowały, ponieważ długi korytarz (8,1 m2) skutecznie je od siebie „odsuwa”. Poza tym prostym sposobem na spotęgowanie odrębności obu stref będzie zamontowanie dzielących je drzwi.
W tym domu o powierzchni użytkowej 139,5 m2 może komfortowo żyć pięcioosobowa rodzina. Jednak na tym jego możliwości się nie kończą. Dużym atutem projektu jest poddasze przewidziane do indywidualnej adaptacji, o imponującej powierzchni użytkowej – aż 97,7 m2. Daje ono wiele możliwości na przyszłość – może na nim powstać strefa dla dzieci albo przeznaczona na rodzinny relaks czy hobby. Duża powierzchnia poddasza pozwoli nawet na stworzenie odrębnego mieszkania i przeobrażenie domu w wielopokoleniowy.
Projekt Nowatorski występuje też w innym wariancie – to dom o mniejszej powierzchni, liczbie pokoi i łazienek. To, co łączy obie wersje, to analogiczny, nowatorski sposób, w jaki zaprojektowane zostały domowa przestrzeń i bryła domu.
Projekt: Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC383; autor projektu: architekt Grzegorz Kaliciak
Plany domu Nowatorski
Parter, powierzchnia użytkowa 139,5 m2, netto 139,5 m2
Rys. Marek Sternicki2. Z kuchnią częściowo otwartą
W tym projekcie reprezentacyjność kuchni w strefie dziennej jest wprawdzie połowiczna, ale bardzo istotna dla odbioru domowej przestrzeni. Ta połowiczność wynika z częściowego otwarcia kuchni (15,0 m2) na salon (29,2 m2), a zasłonięcia najbardziej roboczej jej części, w której znajdują się zlewozmywak, kuchenka i długi blat między nimi. Umieszczona przy nich spiżarnia (3,1 m2) jest naturalnym przedłużeniem miejsca, w którym są przygotowywane posiłki, ale odgrywa też inną ważną rolę – zasłania kuchenny rozgardiasz przed wzrokiem siedzących przy stole jadalnianym czy przebywających w części wypoczynkowej salonu. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszy osoby, które często przygotowują posiłki i nie lubią natychmiast sprzątać po kuchennych pracach.
Ten projekt pokazuje, jak ważne jest dostosowanie kuchni do sposobu życia domowników. Dużym atutem jest to, że autor projektu nie zdecydował się na całkowite zamknięcie kuchni, ale racjonalnie włączył ją w strefę dzienną. Dzięki przemyślanemu połączeniu kuchni z salonem szerokim na blisko 2 m przejściem strefa dzienna została wyraźnie powiększona i uatrakcyjniona.
Efekt powiększający gwarantuje oś widokowa biegnąca z kuchni przez salon do przeszklenia tarasowego i dalej do ogrodu. Efekt dynamizujący aranżację domowej przestrzeni zapewnia przemyślane kadrowanie widoku z salonu na kuchnię – tak, by pokazać jedynie fragment wyspy i kuchennej zabudowy. W ten sposób przestrzeń strefy dziennej staje się przestronna i jednocześnie czysta, harmonijna.
Na dolnej kondygnacji, podobnie jak w poprzednim projekcie, oprócz strefy dziennej znajduje się nocna. Są tu trzy sypialnie – dwie o takiej samej powierzchni (17,2 m2) i jedna mniejsza (14,2 m2) z prywatną garderobą (4,2 m2). Domownicy mogą korzystać z dostępnych z korytarza łazienki (6,2 m2) i WC (3,1 m2).
W projekcie zaplanowano imponującą strefę gospodarczą. Oprócz dużej kotłowni (10,9 m2), która przejmie funkcję pralni i prasowalni, jest pomieszczenie gospodarcze (7,9 m2) dostępne z zewnątrz i połączone z garażem (44,1 m2). Idealne na schowek ogrodowy. Warto zwrócić uwagę na to, że duży garaż oprócz swojej podstawowej funkcji może zyskać nową – magazynu. Umożliwi to regał na jego najdłuższej ścianie i przejście do części mieszkalnej domu. W tym projekcie, analogicznie jak w poprzednim, poddasze zostało przeznaczone do indywidualnej adaptacji. To aż 143,4 m2 dodatkowej powierzchni użytkowej. Tym razem przewidziane w projekcie schody na poddasze prowadzą wprost z przedsionka (7,6 m2). Taka ich lokalizacja i przestronność górnej kondygnacji sugerują stworzenie na niej niezależnego mieszkania, na przykład dla rodziny dziecka.
Przed adaptacją poddasza w domu o powierzchni użytkowej 140,9 m2 może komfortowo żyć czteroosobowa rodzina.
Projekt: Niestandardowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC408; autor projektu: architekt Grzegorz Kaliciak
Plany domu Niestandardowy
Parter, powierzchnia użytkowa 140,9 m2, netto 195,9 m2
Rys. Marek Sternicki3. Z kuchnią połączoną z jadalnią
Projekt z kolejnym interesującym sposobem wcielenia kuchni do strefy dziennej. Inaczej niż w dwóch poprzednich domach tu ułożenie podstref części dziennej przypomina półokrąg. Podstrefy o pokrewnych funkcjach sąsiadują ze sobą, na przykład kuchnia z jadalnią czy jadalnia z częścią wypoczynkową salonu. Przechodzenie z jednej strefy do sąsiadującej i kolejnej odpowiada naturalnej aktywności codziennego życia domowników. Dwie skrajne podstrefy – kuchenną i wypoczynkową – symbolicznie oddziela wnęka na sprzęt AGD lub wysoką zabudowę kuchenną. Od strony kuchni to użyteczna wnęka, a od strony salonu ściana, na której można powiesić obraz wpisujący się w reprezentacyjny salonowy charakter. Warto zwrócić uwagę na to, że wspomniana szafa/ściana mająca 140 cm szerokości zasłania roboczą część kuchni tak, że staje się ona niewidoczna dla osób przebywających w salonie.
Kuchnia została zaprojektowana z myślą o rodzinie, która lubi wspólnie przygotowywać posiłki. Stworzenie kilku stanowisk kuchennych umożliwia nie tylko długi blat roboczy, ale także wyspa kuchenna pozwalająca na większą integrację rodziny podczas gotowania. Kuchnia razem z sąsiadującą jadalnią tworzą naturalną otwartą przestrzeń. Analogicznie jak jadalnia z salonem (43,9 m2). Z kolei kuchnia i salon pozostają na siebie częściowo otwarte, ale jednocześnie oddalone. Program funkcjonalny parteru uzupełniają gabinet (15,8 m2), mała łazienka (3,4 m2), przedsionek (4,2 m2), który pełni także funkcję garderoby, oraz garderoba/schowek (o powierzchni użytkowej 4,9 m2/powierzchni netto 6,6 m2) usytuowany przy wyjściu z kotłowni (8,0 m2) i garażu (40,1 m2).
Na piętrze są aż cztery sypialnie (14,0-15,9 m2). Jedna z nich (14,9 m2) wraz z garderobą (4,1 m2) i łazienką (4,2 m2) tworzy prywatną strefę gospodarzy, tak zwany master bedroom. Ta przestrzeń staje się jeszcze bardziej luksusowa za sprawą prywatnego tarasu (7,9 m2), na który można wyjść z sypialni i łazienki. Mieszkańcy pozostałych trzech sypialń mają do dyspozycji łazienkę (6,3 m2) dostępną z korytarza. Jest tu też wspólna pralnia (7,1 m2), która jest na tyle duża, że jej część może stać się garderobą.
W tym domu o powierzchni użytkowej 187,8 m2 może wygodnie żyć nawet sześcioosobowa rodzina, która lubi wspólnie spędzać czas. Rodzinnemu życiu służy w sposób przemyślany zaprojektowana przestrzeń dużej – mającej 58,1 m2 strefy dziennej.
Projekt Nowa historia ma cztery inne warianty, które różnią się powierzchnią użytkową, kształtem dachu, liczbą pokoi oraz układem funkcjonalnym wnętrza – tak by inwestorzy mogli wybrać wersję najbardziej pasującą do ich życia.
Projekt: Nowa historia – wariant III – Murator M254c; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska
Plany domu Nowa historia
Parter, powierzchnia użytkowa 92,3 m2, netto 142,1 m2
Rys. Marek Sternicki4. Z nowoczesną kuchnią nawiązującą do tradycji
Kuchnia w tym domu to sprytne połączenie kuchennych atutów z przeszłości z tymi, które pokazały nowoczesne projekty.
Najbardziej oczywistym nawiązaniem do dawnych kuchni jest centralnie ustawiony stół, który zmienia kuchenne pomieszczenie w centrum domowego życia, bo tu rodzina na co dzień je wspólne posiłki.
Kolejne, mniej oczywiste nawiązanie to możliwość zamknięcia jej dzięki zamontowaniu dużych przesuwnych drzwi. Następne, jeszcze mniej oczywiste, to usytuowanie kuchni przy kotłowni, do której można wejść. Wyczuwamy tu analogię do dawnych kuchennych pieców, będących źródłem domowego ciepła. Kotłownia jest tak duża (12,5 m2), że stanie się także spiżarnią, a dzięki połączeniu z ogrodem również miejscem przechowywania warzyw i owoców zbieranych na działce.
Wszystkie te rozwiązania wpisane w nowoczesny, luksusowy dom przypominają o dawnym sielskim charakterze kuchni i przylegających do niej schowków. A jednak po rozsunięciu kuchennych drzwi staje się bardzo nowocześnie – kuchnia (15,0 m2) zostaje w pełni otwarta na jadalnię i salon (w sumie 35,1 m2/38,5 m2), a to, co najbardziej nawiązywało do tradycji – zlokalizowany centralnie stół – równie dobrze może być odbierane jako odpowiednik nowoczesnej wyspy, ułatwiającej prace kuchenne.
Na parterze, oprócz strefy dziennej, jest ministrefa nocna – sypialnia (11,2 m2), obok której jest nieduża łazienka (3,5 m2). Ulokowanie jej tuż przy przedsionku (5,0 m2) i oddzielenie strefy dziennej klatką schodową sprawia, że może stać się idealnym lokum dla seniora albo miejscem na domową pracownię.
Program parteru uzupełniają dwustanowiskowy garaż (34,6 m2) połączony z kotłownią i garderoba (3,9 m2), która stanowi łącznik między garażem a przedsionkiem.
Piętro to prywatna strefa domowników. Jest tu komfortowy master bedroom, mający 30,1 m2 – to połączenie sypialni (14,7 m2) z garderobą (6,0 m2), łazienką (4,7 m2) i pralnią (4,7 m2). Jednak o komforcie prywatnej strefy gospodarzy nie przesądził jej metraż, ale projekt uwzględniający dwa wejścia i dwa wyjścia na taras (24,7 m2). Jedno o charakterze wypoczynkowym – wejście/wyjście do i z sypialni, a drugie do i z części pomocniczej – mieszczącej łazienkę, garderobę i pralnię.
Na piętrze są jeszcze trzy sypialnie (11,3-14,2 m2) i dostępna z korytarza łazienka (7,7 m2). Sypialniane przestrzenie powiększają przylegające do nich loggia (2,8 m2) lub balkon (7,7 m2) wspólny dla lokatorów sąsiednich pokoi.
W domu o powierzchni użytkowej 175 m2 może wygodnie żyć sześcioosobowa rodzina. Podział strefy nocnej na podstrefy oraz projekt tradycyjno-nowoczesnej kuchni sprawia, że będzie się w nim dobrze czuła nawet rodzina trzypokoleniowa.
Projekt jest dostępny w dwóch innych wariantach.
Projekt: Szczęśliwy – wariant III – Murator M253c; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska
Plany domu Szczęśliwy
Parter, powierzchnia użytkowa 76,6 m2, netto 127,1 m2
Rys. www.muratorprojekty.pl5. Z kuchnią widokową
W tym niedużym domu o powierzchni użytkowej 94,5 m2 strefa dzienna, mająca w sumie 35,3 m2, przesądza o odbiorze przestrzeni domowej. Otwarcie kuchni (12,1 m2) na pokój dzienny (23,2 m2) i przemyślane rozmieszczenie przeszkleń w obu podstrefach sprawia, że wnętrze wydaje się znacznie większe niż wskazywałyby na to metry kwadratowe. Dzieje się tak za sprawą nie tylko pełnego otwarcia kuchni na salon, ale w znacznej mierze osi widokowej kuchenno-salonowej zakończonej na przeciwległych krańcach oknami, które optycznie likwidują granice wnętrza. Na szczególną uwagę zasługuje narożne okno kuchenne, które, mimo niedużej szerokości, spektakularnie otwiera nie tylko kuchnię, ale całą strefę dzienną na widoki z zewnątrz, bo jest widoczne z każdego jej miejsca. Bardzo ważne dla uzyskania efektu rozciągającego domową przestrzeń jest to, że główna oś widokowa domu, zakończona oknami, pokrywa się z traktem komunikacyjnym przemierzanym codziennie wielokrotnie przez domowników – z kuchni do jadalni i części wypoczynkowej pokoju dziennego oraz w przeciwnym kierunku.
Bardzo ważnym pomieszczeniem, usytuowanym przy otwartej kuchni, jest spiżarnia (3,1 m2), która będzie bardzo pomocna w utrzymaniu porządku.
Warto zauważyć, że jest w niej okno, dzięki czemu można wykorzystać ją do przygotowywania posiłków z produktów wydzielających intensywny zapach. Spiżarniana zabudowa ma analogiczną formę do kuchennej – w kształcie litery L, ale różni je skala.
W tym parterowym domu jest rozbudowana strefa nocna z trzema sypialniami (8,1-10,4 m2). Przy największej z nich jest prywatna, wygodna garderoba (4,1 m2). W strefie nocnej znajduje się dostępna z korytarza łazienka (4,9 m2) z przejściem do pralni (3,2 m2).
Na granicy między strefami dzienną i nocną ulokowano WC, tak by mogły korzystać z niego osoby przebywające w każdej z nich.
Ze strefy prywatnej do wspólnej wszystkich domowników prowadzi długi hol (11,3 m2), doświetlany przez okno dachowe. On także daje poczucie przestronności – ponieważ tworzy oś widokową, na końcu której jest okno pokazujące ogród.
Ważnym pomieszczeniem techniczno-gospodarczym jest kotłownia (4,6 m2), do której prowadzi wejście z wiatrołapu (3,3 m2). Oprócz swojej podstawowej funkcji może ona pełnić dodatkową – wygodnego schowka.
W tym małym, parterowym domu może wygodnie żyć czteroosobowa rodzina i cieszyć się wypracowaną przez autora projektu przestronnością.
Projekt: Ceniony – Murator C381; autor projektu: architekt Witold Korus
6. Z kompleksem kuchennym
W największym z prezentowanych domów, o powierzchni użytkowej 227,1 m2, jest imponująca strefa dzienna – mająca w sumie 78,8 m2. Jest tu część wypoczynkowa (28,9 m2) płynnie łącząca się z holem (12,5 m2), jadalnią (15,8 m2) i kuchnią (21,6 m2). Duża kuchnia została spektakularnie otwarta na reprezentacyjną jadalnię, której dwie ściany są wielkimi przeszkleniami. Dzięki temu rozmieszczeniu osoby siedzące przy jadalnianym stole będą miały wrażenie, że spożywają posiłki w ogrodzie. Aby nie burzyć takiej harmonii, projekt kuchni musiał być bardzo racjonalny. I taki jest. Usytuowana przy kuchennej, symbolicznie zaznaczonej posadzką, granicy wyspa unowocześnia i urozmaica aranżację. A przejście na tyłach kuchni prowadzi do kuchennego zaplecza, bez którego zachowanie luksusowego charakteru strefy dziennej byłoby trudne. Zaplecze to dwa pomieszczenia i łączący je korytarz z miejscem na szafy. Są tu schowek (3,7 m2) i spiżarnia (10,6 m2). Oba pomieszczenia pomagają ukryć kuchenny rozgardiasz. Poza tym spiżarnia z przejściem z garażu i wyjściem do ogrodu stanie się wszechstronnym magazynem na zakupy spożywcze oraz owoce i warzywa zbierane w ogrodzie. Jest na tyle duża, że warto rozważyć urządzenie w niej minikuchni pomocniczej, w której będzie można usmażyć rybę czy przygotować bigos. Wtedy zapachy, których trudno pozbyć się nawet za pomocą okapu czy wyciągu, nie będą roznosiły się w strefie dziennej.
O reprezentacyjności strefy dziennej, oprócz jej powierzchni i praktycznych, funkcjonalnych rozwiązań, przesądza otwieranie jej przestrzeni zarówno w poziomie, jak i pionie. W pionie otwierają ją na ogród wielkie przeszklenia, zajmujące jedną całą ścianę i ponad połowę drugiej. W poziomie – brak stropu nad częścią podstrefy wypoczynkowej. Tym razem pustkę nad parterem wypełnia światło wpadające przez duże okno lukarny na poddaszu. Takie rozrzeźbienie domowej przestrzeni i różnicowanie światła wpadającego do niej z różnych poziomów przesądza o jej atrakcyjności.
W części mieszkalnej parteru oprócz reprezentacyjnej strefy dziennej są jeszcze pokój (12,9 m2) i łazienka (6,8 m2), do których wchodzi się wprost z przedsionka (7,1 m2). Taka ich lokalizacja sprawia, że pokój może stać się domową pracownią, a nawet gabinetem, w którym przyjmowani są interesanci.
Z przedsionka prowadzi także trakt przez kotłownię (10,2 m2) do garażu (48,9 m2), w którym została zaprojektowana duża wnęka na magazyn. Sieć domowych pomieszczeń techniczno-pomocniczych zamyka pomieszczenie gospodarcze (7,3 m2) z wejściem z ogrodu – idealne na schowek na sprzęty ogrodowe czy leżaki.
Poddasze to strefa prywatna domowników. Jest tu master bedroom gospodarzy z sypialnią (20,1 m2/21,4 m2), garderobą (3,7 m2/7,1 m2) i łazienką (4,3 m2/8,5 m2). Usytuowany obok niego najmniejszy pokój (11,8 m2) może stać się sypialnią gościnną lub pracownią. Pozostałe dwie sypialnie o niemal identycznych powierzchniach (15,4 m2/22,3 m2 i 15,6 m2/23,8 m2) znajdują się na przeciwległym krańcu domu. Mogą być pokojami dzieci, które od strefy rodziców oddzielają korytarz (11,5 m2), klatka schodowa (7,9 m2) oraz dostępne z korytarza łazienka (6,0 m2/7,6 m2) i pralnia (3,6 m2/6,8 m2). Rozwiązania wprowadzane do projektu z troską o prywatność domowników sprawiają, że w domu może komfortowo żyć sześcioosobowa rodzina.
Projekt: Wykadrowany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator EC394; autor projektu: architekt Karol Włoskowski
Plany domu Wykadrowany
Parter, powierzchnia użytkowa 127,2 m2, netto 186,3 m2
Rys. Marek Sternicki