Domy na małe działki
Wybrane przez nas projekty przekonują, że mała parcela nie przekreśla wybudowania domu z bogatym programem funkcjonalnym, nawet dla licznej rodziny. Pokazujemy różne rozwiązania prowadzące do tego celu.
Domy na małe działki

1. Piętrowy
To projekt domu na bardzo małą – mającą zaledwie 287 m2 –działkę. Dwie pełne kondygnacje pozwalają na uzyskanie stosunkowo dużej powierzchni użytkowej domu przy jego niewielkiej powierzchni zabudowy. Proponowane rozwiązania pokazują, że nawet bardzo mała wartość tej drugiej – zaledwie 75 m2 – pozwala na stworzenie wygodnej przestrzeni dla pięcioosobowej rodziny. Tym razem zagwarantowało to 109,9 m2 powierzchni użytkowej, która została racjonalnie rozplanowana.
Kluczem do sukcesu projektowego jest tu górna pełna kondygnacja o takiej samej powierzchni użytkowej jak netto – 56,6 m2. Dzięki temu możliwe było wydzielenie z niej trzech wygodnych sypialń (10,3-14,2 m2), łazienki (6,0 m2) oraz kotłowni z pralnią (3,5 m2). Istotny jest także układ pomieszczeń gwarantujący prywatność domownikom – mimo niedużej powierzchni piętra udało się tu stworzyć podstrefy nocne. W jednej z nich są dwie mniejsze sypianie, z których można wyjść na wspólny narożny balkon (11,8 m2). To kolejny ukłon w stronę komfortu lokatorów prywatnych pokoi – z jednej strony zapewni im intymność, ponieważ wyjścia na taras są usytuowane przy dwóch różnych elewacjach, z drugiej – może stawać się wspólną strefą zabaw, co będzie szczególnie cenne, gdy w pokojach zamieszka rodzeństwo.
Na przeciwległym krańcu piętra została zaprojektowana sypialnia rodziców z wyjściem na mniejszy balkon (5,6 m2). Dwie podstrefy nocne oddzielają długi korytarz (5,8 m2) wraz z przylegającą do niego klatką schodową (5,1 m2) oraz łazienka i kotłownia/pralnia.
Pewną kontynuacją strefy nocnej piętra jest sypialnia na parterze (10,8 m2). Jej lokalizacja z dala od strefy dziennej – tuż przy łazience (4,1 m2) i blisko wejścia do domu – sprawia, że stanie się dobrym lokum dla seniora albo miejscem pracy.
Wspólna strefa dzienna to pokój (19,7 m2) połączony z kuchnią (7,1 m2). Jej stosunkowo niewielka powierzchnia została skutecznie powiększona przez dwa duże tarasowe przeszklenia będące jednocześnie wyjściami na narożny taras (24,8 m2).
Dolna kondygnacja sprawia wrażenie znacznie przestronniejszej, niż wskazywałyby na to jej metry kwadratowe. Dzieje się tak za sprawą długiej osi widokowej, mającej blisko 12 m, która biegnie od drzwi wejściowych przez wiatrołap (3,8 m2), hol (6,2 m2) i salon do tarasowego przeszklenia.
Dużym atutem jest estetyka zaprojektowanego domu. Mimo niewielkiej powierzchni prezentuje się jak komfortowa willa. To zasługa rozwiązań, które optycznie powiększają bryłę domu – wysunięte na blisko 90 cm okapy, wykończone tak jak fragmenty elewacji, skutecznie poszerzają bardzo wąską (6 m) bryłę domu. Rolę powiększaczy pełnią także balkony, zwłaszcza narożny, oraz przemyślane rozłożenie materiałów elewacyjnych. Kluczowy jest tu kontrast między białym tynkiem jednego narożnika domu a drewnianą oblicówką drugiego, który rozciąga bryłę wszerz.
Projekt Światła miasta ma pięć innych wariantów różniących się stylem architektonicznym – oprócz domów piętrowych z dachami kopertowymi są także parterowe z poddaszami pod dachami dwuspadowymi i jeden z dużymi lukarnami. Tym, co je łączy, jest podstawa w kształcie wąskiego prostokąta (o szerokości blisko 6 m), która we wszystkich jest analogicznie rozplanowana. Warto zwrócić uwagę, że wśród projektów wariantowych są dwa dające możliwość bliźniaczenia domów.
Projekt: Światła miasta – wariant I – Murator M225a; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska



Plany domu Światła miasta – wariant I – Murator M225a
Parter, powierzchnia użytkowa 53,3 m2, netto 55,3 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy

2. Wysoki
Następny projekt piętrowego domu, który ma bogaty program funkcjonalny i można go zrealizować na niedużej działce. Tym razem jej minimalna powierzchnia wynosi 378,24 m2. Wprawdzie powierzchnia użytkowa domu jest większa niż poprzedniego o 45,5 m2, ale jest w nim tyle samo pokoi – pięć, więc analogicznie może w nim zamieszkać pięcioosobowa rodzina.
Kolejne podobieństwa dotyczą architektonicznych form brył i kompozycji elewacyjnych. Oba domy doskonale wpiszą się w miejską willową zabudowę. Na tym podobieństwa się kończą. Ten dom jest bardziej reprezentacyjny od poprzedniego, i to nie tylko za sprawą większej powierzchni, ale także wysokości bryły, która ma aż 8,93 m i jest od poprzednio prezentowanej wyższa aż o 1,23 m. Przełożyło się to na wysokość kondygnacji – zwłaszcza dolnej, która ma aż 2,92 m – więcej o 17 cm niż ta w poprzednim domu. Taka wysokość służy reprezentacyjności dolnej kondygnacji, zwłaszcza otwartej strefy dziennej, mającej w sumie 51,6 m2, która zajmuje blisko 78% powierzchni użytkowej parteru. Reprezentacyjności służy także zaprojektowanie jej na planie wydłużonego prostokąta, co optycznie powiększa wspólną domową przestrzeń. Powiększają ją także przeszklenia usytuowane na trzech ścianach – otwierające wnętrze w różnych kierunkach. Oczywiście kluczowe dla rozciągnięcia strefy dziennej na zewnątrz są wielkie tarasowe szklane okna/drzwi na dwóch ścianach, ale nie bez znaczenia są także mniejsze okna kuchenne usytuowane przy narożniku domu. Reprezentacyjności dolnej kondygnacji służą także pomieszczenia pomocnicze ułatwiające utrzymanie porządku. Jest tu ulokowana przy kuchni spiżarnia (3,3 m2) i dostępne z przedsionka (4,7 m2) garderoba (3,3 m2) oraz kotłownia (5,9 m2), która może stać się także wygodnym schowkiem. Kolejne atuty projektu to garaż jednostanowiskowy (18,5 m2) i nieduża, ale wygodna łazienka (3,5 m2), zamiast typowego przy strefie dziennej WC. Umieszczony w niej natrysk pozwoli uniknąć łazienkowych kolejek, z którymi należy liczyć się w przypadku licznej rodziny.
Piętro zostało przeznaczone na strefę nocną. Są tu cztery sypialnie (11,5-16,1 m2), z których jedna jest częścią prywatnego kompleksu gospodarzy, tzw. master bedroom z prywatnymi garderobą (5,4 m2) i łazienką (8,6 m2). Mieszkańcy pozostałych trzech sypialń mogą korzystać z łazienki (5,6 m2) dostępnej z korytarza (8,7 m2) albo łazienki na parterze.
Projekt Szczęśliwy występuje w trzech innych wariantach, w każdym z nich jest sześć pokoi i garaż dwustanowiskowy. Projekty różnią się formą dachu – mają różne kąty nachylenia połaci, a jeden ze Szczęśliwych ma dach płaski.
Projekt: Szczęśliwy – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator M253b; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska


Plany domu Szczęśliwy – wariant II (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – Murator M253b
Parter, powierzchnia użytkowa 66,4 m2, netto 94,2 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy3. Z dużym poddaszem
Projekt domu z przestronnym i wygodnym do aranżacji poddaszem zainteresuje inwestorów, którym zależy na rozbudowanym programie funkcjonalnym, a miejscowe przepisy nakazują budowę domów z dachami skośnymi. Takie są najczęstsze wymogi planów zagospodarowania przestrzennego – narzucające skośny dach symetryczny o kącie nachylenia od 35 do 45°. To zatem projekt uniwersalny, który sprawdzi się w wielu rejonach Polski. Można go zrealizować na parceli mającej zaledwie 326,56 m2 powierzchni.
W domu mającym 148 m2 powierzchni użytkowej może wygodnie żyć nawet pięcioosobowa rodzina. O komforcie tego życia przesądza tym razem górna kondygnacja. Poddaszowa przestrzeń jest przestronna i łatwa do aranżacji, ponieważ ograniczają ją tylko dwie skośne połacie o dużym kacie nachylenia – 42°uniesione wysoko nad podłogą, dzięki ściance kolankowej mającej aż 120 cm. Ważną rolę odgrywają także pionowe ściany szczytowe, w których umieszczone są okna wyprowadzające wzrok do ogrodu. W dwóch mniejszych sypialniach to duże dwuskrzydłowe balkonowe drzwi, otwierające pomieszczenia na przylegający do nich balkon (12,1 m2), który w pewnym stopniu wynagrodzi niedużą powierzchnię ogrodu.
W trzeciej, największej sypialni (18,4/20,6 m2) okna są standardowe, ale za to dwa. Okna powiększają pomieszczenie optycznie, a funkcjonalnie prywatna garderoba (2,6/4,8 m2). Na poddaszu są dostępne z korytarza łazienka (7,4/9,8 m2) i pralnia (2,8/3,7 m2).
W tym projekcie, podobnie jak w poprzednich, zastosowano podział strefy nocnej na dwie podstrefy, z których jedna z dwoma pokojami może być przeznaczona dla dzieci, a druga z największą sypialnią dla rodziców. Strefę buforową między nimi stanowią korytarz (8,2 m2), klatka schodowa (6,6 m2) oraz łazienka i pralnia.
Pewną kontynuacją strefy nocnej poddasza jest sypialnia (10,1 m2) na parterze usytuowana tuż przy łazience (4,8 m2). Jej lokalizacja w pobliżu przedsionka (5,5 m2), z dala od pokoju dziennego z jadalnią (32,9 m2), sprawia, że można ją uznać za kolejną podstrefę nocną. Tym razem analogicznie jak na poddaszu bufor gwarantujący prywatność stanowią hol (9,2 m2), łazienka (4,8 m2) i klatka schodowa ze schowkiem (2,89/6,3 m2).
Strefa dzienna domu jest miejscem, w którym liczna rodzina może komfortowo, w różny sposób spędzać czas. Przygotowywanie wspólnych posiłków umożliwi wygodna kuchnia z zabudową w kształcie długiego L, której przedłużeniem jest nieduża wyspa. W części jadalnianej salonu jest miejsce na duży stół, a w wypoczynkowej można ustawić wielką kanapę z fotelami albo narożnik.
Uzupełnieniem programu funkcjonalnego parteru jest nieduża kotłownia (3,4 m2), która za sprawą lokalizacji przy przedsionku może stać się także minischowkiem.
Wspólną strefę rodzinną spektakularnie powiększa niemal całkowicie przeszklona ściana z czterema rozsuwanymi skrzydłami okien/drzwi wyprowadzających na duży narożny taras (40,2 m2).
Projekt Nasz pomysł ma trzy inne warianty różniące się nieco powierzchniami. Dwa z nich mają więcej (sześć) pokoi, a dwa dobudowany do głównej bryły garaż.
Projekt: Nasz pomysł – wariant I (aranżacja 1) – Murator A105+AR1; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska



Plany domu Nasz pomysł – wariant I (aranżacja 1) – Murator A105+AR1
Parter, powierzchnia użytkowa 75,7 m2, netto 82,5 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy4. Kompaktowy
Kolejny projekt niedużego domu – tym razem o powierzchni użytkowej 117,4 m2, który może być zrealizowany na bardzo małej działce (320,16 m2) i stać się lokum dla licznej rodziny. Zwarta bryła przekryta dwuspadowym dachem mieści aż pięć pokoi – cztery prywatne i jeden wspólny.
Ten projekt jest propozycją dla inwestorów lubiących poddaszowe klimaty tworzone przez skośne połacie. Wprawdzie w każdej sypialni jest tylko jedna taka połać, ale schodzi nisko nad podłogę – ścianka kolankowa ma zaledwie 0,59 m. W ten sposób autorka projektu znajduje balans między przytulnością, którą tworzy skośny sufit, a wartością użytkową wnętrza poprawianą przez ściany pionowe. Dzięki temu na poddaszu tego domu jest i nastrojowo, i wygodnie. Pionowe ściany ułatwiają urządzenie prywatnych pokoi i pozwalają na indywidualizowanie ich aranżacji. Podobnie jak w poprzednim projekcie ważne są tu okna w ścianach szczytowych, które otwierają wnętrza na ogród. Nieprzypadkowo zostały umieszczone vis-à-vis drzwi – w ten sposób budowane jest wrażenie przestronności pokoi. Na poddaszu są trzy sypialnie (9,4/14,4 – 10,6/15,9 m2) oraz dostępne z korytarza (5,0 m2) garderoba (2,6/5,4 m2) i łazienka (7,5 m2), z której można przejść do pralni (1,7/70 m2).
W tym projekcie – analogicznie jak w poprzednich – jedną z sypialń (14,6 m2) umieszczono na parterze w pobliżu łazienki (3,2 m2) tuż przy wyjściu z przedsionka (4,0/4,9 m2). I tak jak w tamtych projektach może ona odegrać rolę dodatkowej, prywatnej ministrefy. Podobne jest też połączenie kotłowni (4,6 m2) przejściem z przedsionkiem, co może przełożyć się na dodanie jej dodatkowej funkcji, na przykład schowka ogrodowego.
Strefa dzienna to pokój (30,2 m2) połączony z kuchnią (9,8 m2). Na uwagę zasługuje centralne usytuowanie kominka – taka jego lokalizacja, wbrew pozorom, sprawia, że wnętrze wydaje się większe, ponieważ nie można go w całości objąć wzrokiem. Ważną rolę w aranżacji wspólnej strefy domowników i w ich życiu codziennym odgrywa półwysep na granicy między kuchnią a pokojem – może ułatwić wspólne przygotowywanie posiłków.
Tak jak poprzednio okna zostały usytuowane na trzech ścianach strefy dziennej. Wprawdzie nie są tak duże jak w tamtych projektach, ale i tak powiększą optycznie domową przestrzeń.
Projekt Cenny ma siedem innych wariantów. Najbardziej zbliżony do prezentowanego jest M260a (etap I), który odróżnia poddasze przeznaczone do indywidualnej adaptacji. Warianty z zaaranżowanymi poddaszami mają zbliżone powierzchnie użytkowe i taką samą liczbę pokoi. Dostępne są projekty z dobudowaną bryłą jednostanowiskowego garażu, przekrytą dachem płaskim. Ważną różnicą między poszczególnymi wariantami jest lokalizacja kuchni – w jednych przy frontowej, w innych przy ogrodowej elewacji.
Projekt: Cenny – wariant III – Murator M260a (etap II); autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska



Plany domu Cenny – wariant III – Murator M260a (etap II)
Parter, powierzchnia użytkowa 65,9 m2, netto 71,4 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy5. Nieduży z bogatym programem
W tym niewielkim domu o powierzchni użytkowej 113,8 m2, podobnie jak w poprzednich, może wygodnie żyć pięcioosobowa rodzina. Ten projekt to propozycja dla tych, którzy lubią przytulne wnętrza. Takie jest poddasze tego domu, ograniczone skośnymi połaciami. Autorka projektu zadbała jednak nie tylko o klimatyczność poddaszowej przestrzeni, ale także o jej walory użytkowe, dlatego w każdym pomieszczeniu są co najmniej dwie ściany pionowe ułatwiające aranżację wnętrza. W jednej z sypialń i łazience są aż trzy takie ściany i tylko jedna połać. Na poddaszu są trzy sypialnie (9,0/20,6 m2, 9,4/15,8 m2 i 10,0/21,1 m2), największa i średnia z prywatnymi garderobami (1,7/4,3 m2 i 1,3/6,8 m2).
Ważnym rozwiązaniem dla komfortowego życia domowników jest połączenie dużej łazienki (6,9/12,1 m2) z pralnią (1,4/7,1 m2).
Takie poddasze będzie bez wątpienia wygodne, ale fakt, że znajduje się pod czterospadowym dachem, ma swoją konsekwencję – dużą różnicę między powierzchnią użytkową (48,3 m2) a netto 96,0 m2).
Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna – pokój (31,6 m2) połączony z kuchnią (9,0 m2) i płynnie łączący się z holem (1,8 m2). Tym razem zajmuje ona blisko 65% powierzchni użytkowej dolnej kondygnacji. Analogicznie jak w poprzednim projekcie wspólną strefę dzienną powiększają optycznie okna usytuowane na trzech jej ścianach, a funkcjonalnie duży narożny taras (35,9 m2), który ma dwie podstrefy – jadalnianą i wypoczynkową.
Na parterze zaprojektowano także ministrefę nocną oddzieloną od dziennej drzwiami i korytarzem/garderobą (1,9 m2), z którego wchodzi się do sypialni (9,1 m2) i łazienki (3,5 m2).
Program funkcjonalny parteru uzupełnia duża kotłownia (15,0 m2) z wydzieloną częścią magazynową i przejściem do ogrodu. Została tak zaprojektowana, by oprócz swojej podstawowej funkcji pełnić także dodatkową – schowka na sprzęty i płody ogrodowe. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest przejście z kotłowni przez wygodną garderobę (5,6/6,4 m2) do przedsionka (3,0 m2), a dalej do usytuowanej tuż za nim kuchni.
Bryła domu z czterospadowym dachem doskonale wpisze się w pejzaż z wiejską i podmiejską zabudową. Warto dodać, że w przypadku tej drugiej małe parcele stają się coraz powszechniejsze. Tym razem do realizacji projektu wystarczy taka, która ma zaledwie 368,6 m2.
Projekt Bez tajemnic występuje w czterech innych wariantach. Jeden z nich – M220 (etap I) – różni się od prezentowanego tym, że jego poddasze zostało przeznaczone do indywidualnej adaptacji. W pozostałych trzech wariantach piętro zastąpiło poddasze, dlatego mają większą powierzchnię użytkową i liczbę pokoi. W jednym zaprojektowano dwustanowiskowy garaż.
Projekt: Bez tajemnic (etap II) – Murator M220 (etap II); autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska


Plany domu Bez tajemnic (etap II) – Murator M220 (etap II)
Parter, powierzchnia użytkowa 65,5 m2, netto 81,7 m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy



6. Rozwojowy
Dużym plusem tego projektu jest to, że jego realizację można podzielić na etapy. Poddasze tego domu zostało przeznaczone do indywidualnej adaptacji (31,0 m2 powierzchni użytkowej), którą można przełożyć na późniejszy termin. Umożliwia to racjonalny projekt parteru, o powierzchni użytkowej 62,8 m2, gwarantujący wygodne życie trzyosobowej rodzinie. Są tu dwie sypialnie (11,5 o 12,4 m2) oraz strefa dzienna – pokój (21,2 m2) połączony z kuchnią (6,0 m2).
Kluczowe dla zapewnienia komfortu domownikom jest rozdzielenie dwóch sypialń pokojem dziennym tak, by zagwarantować większą intymność w prywatnych pokojach. Mimo niedużej powierzchni dolnej kondygnacji dom sprawia wrażenie przestronnego. To zasługa szklanych ścian w pokoju dziennym i dwóch sypialniach oraz przylegającego do pomieszczeń tarasu (28,5 m2), którego blisko połowa została ujęta w długą ramę. Wszystko to sprawia, że taras staje się naturalną kontynuacją domowej przestrzeni. Takie wrażenie zostanie jeszcze spotęgowane, gdy jego posadzka będzie taka sama jak ta we wnętrzu domu. O tym, w jaki sposób odbierana jest domowa przestrzeń, decydują też osie widokowe zakończone przeszkleniami. Pierwsza biegnie od drzwi wejściowych przez przedsionek (4,5 m2) do tarasu i ogrodu. Druga – z kuchni do tarasowego przeszklenia. Trzecia przebiega z pokoju dziennego przez zaproponowaną w projekcie, rozsuwaną ścianę/drzwi do prywatnego i dalej na zewnątrz. Kolejna to analogiczna, ale biegnąca w drugą stronę.
Program funkcjonalny parteru uzupełnia łazienka (6,3 m2) dostępna z minikorytarza (0,9 m2) i kotłownia (6,0 m2) z wejściem z wiatrołapu. Na szczególną uwagę zasługuje ekonomiczne wykorzystanie domowej powierzchni. Na komunikację przeznaczono tu jedynie niespełna 1 m2 wspomnianego już przyłazienkowego korytarzyka. Pozostałe trakty zostały włączone w przestrzenie pełniące inne funkcje. I tak strefa dzienna stała się jednocześnie komunikacyjną, a przedsionek wprowadzający do domu – garderobą.
Ten projekt jest przykładem architektury uniwersalnej, która dobrze wpisze się zarówno w miejskie lub podmiejskie, jak i wiejskie działki. Aby go zrealizować, wystarczy parcela o powierzchni 313,95 m2.
Popularność tego projektu przełożyła się na liczbę jego wariantów, których jest w sumie 25. Różnią się powierzchnią użytkową, liczbą pokoi, są projekty z garażem jedno- i dwustanowiskowym. Domy mają różne formy dachu. Oprócz dwuspadowych są czterospadowe. To, co łączy wszystkie warianty, to przeszklona ogrodowa elewacja i analogiczne plany domu z poddaszem do indywidualnej adaptacji.
Projekt: Przejrzysty – wariant III – Murator C365c; autor projektu: architekt Przemysław Biryło



Plany domu Przejrzysty – wariant III – Murator C365c
Parter, powierzchnia użytkowa 62,8 m2, netto... m2
Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy



