Dom ze szklaną duszą
Pracownia szkła artystycznego
Mówi się, że szkło jest kruche i delikatne. Kamień twardy i odporny na wszystko. Drewno – trwałe, mimo swej miękkości i podatności na zmiany. Ten dom jest połączeniem wszystkich tych materiałów, a jego właścicielka – wszystkich tych cech. Artystyczna dusza zamieszkała na samym końcu drogi we wsi w surowych górach i przez lata wytrwałe tworzyła miejsce, w którym powstają piękne, delikatne przedmioty ze szkła. Połączenie różnorodności to też istota jej ulubionej techniki artystycznej – fusingu. Zapraszamy do Szklanej Kuźni.
Pogórze Izerskie to piękne, choć niełatwe do życia miejsce. Surowy klimat, trudna historia... Fusing to metoda polegająca na spiekaniu kilku różnych warstw szkła, by uzyskać nową jakość. Tak też można opisać tutejsze okolice – stare domy zyskały nowych właścicieli, którzy nadali im nowe funkcje i znaczenie. Połączenie dwóch warstw – ludzi i miejsc – dało trzecią, inną i wyjątkową. W opisywanym przypadku – dom zbudowany przez rolnika, a może pasterza... stał się miejscem artystycznych zmagań.
Szklana Kuźnia to tak naprawdę żart słowny – bo szkła się przecież nie kuje, tylko wytapia, ale nazwisko właścicielki – Magdy Kuźniarz – stało się pretekstem do nazwania stworzonego przez nią miejsca. Jest tu pracownia, w której tworzy, dom, w którym mieszka, ale także miejsce warsztatów dla dzieci i innych chętnych do nauki tajników szklarskiej sztuki oraz galeria, gdzie można obejrzeć i kupić efekty jej pracy. I ...
W artykule znajdziesz:
- Liczne zdjęcia inwestycji - zarówno te pokazujące zewnętrzne otoczenie jak i rozwiązania wewnątrz
- Informację od Inwestorki, dlaczego zdecydowała się na kupno i remont starego domu
- Opis pomysły, jak postanowiono połączyć miejsce do mieszkania z miejscem do pracy
- Informacje, jak przebiegał remont i skąd pomysł na Szklaną Kuźnię
- Plany domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych