Dom z przyszłością
Dzięki najnowszym technologiom jest energooszczędny, inteligentny i niedrogi w utrzymaniu, a w dodatku prawie bezobsługowy. Tu nawet trawnik kosi się sam.
Jeszcze niedawno tak zwane domy inteligentne były ciekawostką dostępną tylko dla bardzo zamożnych inwestorów. Dziś włączanie świateł, opuszczanie rolet czy kontrolowanie domu na odległość przez kamery nie jest już fantastyką naukową. Dzięki coraz powszechniejszym aplikacjom na smartfony może stać się codziennością.
W tym domu technika służy naturze. Budynek wykorzystuje nowe technologie nie tylko w zakresie automatyki, lecz także zawiera sporo rozwiązań z budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Jego mieszkańcy mówią o nim: dom docelowy. – Budowaliśmy z myślą spędzenia tu szczęśliwej jesieni życia. Postawiliśmy na nowoczesne rozwiązania, aby dom obywał się bez remontów, kosztownej obsługi i większych nakładów pracy – opowiadają.
Jak dodają, decydując się na tego typu inwestycję, trzeba patrzeć perspektywicznie. – Już wkrótce przejdziemy na emeryturę, musieliśmy więc brać pod uwagę niższe dochody. Przy budowie ważna była dla nas kalkulacja kosztów późniejszego utrzymania budynku. Wybór technologii energooszczędnych ...
W artykule znajdziesz:
- opis domu energooszczędnego o nowoczesnej architekturze i funkcjonalnych wnętrzach
- podpowiedzi, jak na różnych etapach budowy sprawić, aby w przyszłości rachunki za energię były jak najniższe
- opis nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w budynku
- zdjęcia i plany domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt architekci Remigiusz i Arkadiusz Strzeleccy, RAAS Architekci
Zdjęcia Marcin Czechowicz