Dobrze zorientowany
Architektura szukająca prywatności i światła
Projekt tego domu może służyć za sztandarowy przykład takich poszukiwań i.. odnajdywania złotego architektonicznego środka. Sprawa nie była prosta, ale niekonwencjonalne metody – choćby usytuowanie bryły nierównoległe do drogi – dały tym razem doskonałe efekty. (Projekt architekt Robert Skitek/RS+ Robert Skitek Projekt ogrodu Tomasz Kurtek/Kurtek Landscape Design Studio)
Wjeżdżając w wąską uliczkę, widzimy w oddali intrygującą ażurową drewnianą elewację. Zbliżając się do domu, oryginalna żaluzja osłaniająca jedno z wejść wciąż zadziwia, jednak większe zdumienie budzi miejsce domu na działce. Jego bryła nie jest równoległa do drogi. Takie sytuowanie budynków z reguły jest zakazane, bo prowadzi do przestrzennego chaosu. Jednak nie tym razem, ponieważ dom znajduje się na optycznej osi wyznaczonej przez poprzednie domy. Bardziej naturalny jest porządek narzucony przez istniejącą już zabudowę, niż ten sztywno podporządkowany biegowi krętej ulicy. Pierwszy dominuje w pejzażu.
Niespotykane „przekręcenie” (cytując architekta) bryły domu nie tylko pozwoliło zachować przestrzenny ład, lecz także umożliwiło lepsze nasłonecznienie wnętrz i tarasu przy niekorzystnej orientacji parceli względem stron świata – z wjazdem od południa. Przesunięcie narożnika bryły z częścią mieszkalną w głąb działki i nierównoległe ustawienie domu do drogi okazały się niezwykle korzystne ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Tomasz Zakrzewski
Projekt architekt Robert Skitek/RS+ Robert Skitek
Projekt ogrodu Tomasz Kurtek/Kurtek Landscape Design Studio