Do kwadratu
Biały dom z zygzakowatym dachem w sąsiedztwie tradycyjnej zabudowy prezentuje się dość ekstrawagancko. Jednak tym razem nie chodziło o zabawę formą, ale stworzenie ładnego nowoczesnego projektu racjonalnie wykorzystującego przestrzeń.
Miejsce brzozowych zagajników zajmują rzędy willi i domów jednorodzinnych. Działki są niewielkie, budynki stoją dość blisko siebie, oddzielone pasami niezabudowanego jeszcze gruntu. Dom państwa Hanny i Aleksandra stoi przy jednej z nowych ulic, które nie doczekały się jeszcze utwardzonej nawierzchni.
Kwadrat do kwadratu
Ich dom miał być energooszczędny, kompaktowy i prosty w budowie. Poza tym musiał być racjonalnie wpisany w niezbyt dużą działkę (22,5 x 30 m), aby wygospodarować miejsce na ogród. Plan zbliżony do kwadratu ułatwiał wszystkie te zadania. Ta geometryczna forma rządzi projektem – wielokrotnie powtarzana. Kwadratowe są wszystkie okna w budynku niezależnie od wielkości, tarasy, wycięcie w dachu, a nawet drobiazgi we wnętrzu. Ten konsekwentny wybór nadaje całości nieco zaskakujący charakter. Właściciele domu są zafascynowani współczesną architekturą japońską. Odbiciem tych zainteresowań jest nie tylko zbiór albumów w salonie, ale i przestrzeń mieszkalna. Dom został przykryty bardzo charakterystycznym dachem. Część bryły usytuowaną od ulicy przykrywa dach dwuspadowy. Jedna z jego połaci ma wycięcie, bo poniżej znajduje się duży taras. Trzecia płaszczyzna dachu jest skierowana w stronę ogrodu. I tak połacie dachu tworzą zygzak. Miejscowy plan zagospodarowania narzucał kąt nachylenia 30-40o, z kalenicą równoległą do drogi, ale projektanci i inwestorzy nie chcieli standardowego dachu dwuspadowego z dużym poddaszem. W poprzednim domu państwa Hanny i Aleksandra było zbyt obszerne w stosunku do potrzeb mieszkańców. Teraz dach umożliwił zaprojektowanie nietypowych pomieszczeń – niewielkich, lecz bardzo wysokich pokoi.
W artykule znajdziesz:
- zdjęcia bryły i wnętrz
- plany domu
- inspirujące projekty dwóch tarasów - naziemnego i urządzonego nad garażem
- podpowiedź, w jaki sposób ekonomicznie wykorzystać przestrzeń w niedużym pokoju dziecka
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Marcin Czechowicz
Projekt menthol architects – Liliana Krzycka, Rafał Pieszko oraz Adam Rachwał i Katarzyna Turza-Rachwał
Aranżacja wnętrz inwestorzy