Architektoniczne operacje plastyczne
Co można zrobić, by zmienić wygląd starego domu? Z tym pytaniem zwróciła się do naszej redakcji jedna z Czytelniczek. O odpowiedź poprosiliśmy cztery pracownie architektoniczne. Oto ich pomysły.
Domów takich jak ten jest wiele. Każdy z nich to inna historia. Kłopoty są jednak podobne. Tym, co wymaga naprawy, jest nie tylko stan techniczny, ale także wygląd budynku. Niezgrabna bryła, niewykończone ściany, okna pamiętające czasy, kiedy nie było żadnego wyboru stolarki – to wszystko odbiega dziś boleśnie od standardu nowych domów. Czy można to zmienić?
Z pewnością tak, choć wymaga to dobrego projektu i sporych nakładów. Największym problemem są proporcje domu. Budowa wysokiej piwnicy była kiedyś sposobem na ominięcie normatywu ograniczającego dozwoloną powierzchnię. Dziś jest tylko problemem. To z tego powodu budynek jest zbyt wysoki, a wejście do niego – niewygodne, bo parter znajduje się praktycznie na poziomie drugiej kondygnacji. Do domu wchodzi się więc po wysokich schodach.Poza tym poważnym mankamentem jest brak bezpośredniego połączenia pokoju dziennego z ogrodem.
Dlatego projektanci nie ograniczyli się do ...
W artykule znajdziesz:
- wizualizacje zaproponowanych przez cztery pracownie zmian
- cztery różne sposoby na poprawę proporcji domu
- inspirujące pomysły na unowocześnienie nieatrakcyjnej architektury
- rozwiązania poprawiające komfort życia - zapewniające połączenie wnętrza domu z ogrodem
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekty Projarch, Pl.architekci, Marcin Podlewski, P2-DESIGNS/Patrycjusz Pietruszka