Kolejne nagrody rozdane
To już kolejne nagrody, które rozdajemy w tegorocznej edycji konkursu Remont Roku. W każdej z sześciu serii jury złożone z przedstawicieli redakcji „Muratora” i sponsora strategicznego wyróżnia najciekawsze zgłoszenia w czterech kategoriach: przebudowa, termomodernizacja, poddasze i wnętrza. Jakie projekty mają największą szansę na nagrodę? Nie zawsze najważniejsze są szeroki zakres i trudność planowanych prac remontowych. Dla jury bardzo ważna jest jakość samego zgłoszenia. Dobrze jest, gdy na przesłanych zdjęciach widać całą zgłaszaną nieruchomość i na ich podstawie można ocenić jej stan przed remontem. Rezultatu, jaki ma być osiągnięty, nie muszą przedstawiać efektowne wizualizacje (choć są one mile widziane). Najważniejszy jest dobry pomysł. Warto się postarać, żeby był szczegółowo opisany – pozwoli to jury lepiej zrozumieć planowane zmiany. Poszukujemy projektów będących inspiracją dla naszych czytelników, dlatego zwracamy uwagę na przejrzystość, praktyczność i oryginalność nadsyłanych prac. Przed nami kolejne serie zgłoszeń, do których serdecznie zachęcamy. Zobaczcie nagrodzone projekty z drugiej serii. Mamy nadzieję, że was zainspirują.
Kategoria: Przebudowa
Generalny remont ceglanego domu. Za najciekawsze zgłoszenie w kategorii przebudowa uznaliśmy koncepcję generalnego remontu starego, niepozornego domu w Gliwicach. Inwestorów urzekły jego ceglane, solidne i dokładnie zbudowane mury, a jury – interesujący pomysł na jego przebudowę z poszanowaniem tradycyjnej zabudowy regionu.
Ideą projektu jest zachowanie prostej formy domu, która jest charakterystyczna dla podmiejskiej zabudowy mieszkalnej ubiegłego stulecia w tym rejonie. Ma być jednak połączona z nowoczesnymi rozwiązaniami, w tym z technologią inteligentnych budynków.
Założeniem przebudowy jest zaadaptowanie strychu i połączenie go z parterem w jedną dużą przestrzeń użytkową o wysokości 9 m. Domownicy chcą bowiem spędzać ze sobą jak najwięcej czasu.
W projekcie ważne było polepszenie doświetlenia wnętrza domu naturalnym światłem i otwarcie na ogród, dlatego przewidziano duże okna zorientowane na południe oraz zachód. Dzięki małym przeszkleniom od strony północnej znacznie ograniczono straty ciepła.
Wnętrze domu ma zostać wykończone w stylu industrialnym. Użyte zostaną do tego oryginalne materiały: drewniane belki stropowe i cegła na ścianach. W centrum domu ma ponownie stanąć piec kaflowy. Część budynku przeznaczono na pracownię, o której od dawna marzyli inwestorzy. Mają oni nadzieję, że dając nowe życie domowi, zaczną od nowa także swoje.
Prace już trwają – trzymamy kciuki za powodzenie realizacji.
Inwestor: Magdalena Koenner
Projekt: Magdalena Koenner
Nagroda: myjka ciśnieniowa Kärcher
Generalny remont ceglanego domu
Fot. materiały konkursoweKategoria: Poddasze
Przestrzeń, światło, lekkość - remont poddasza z pomysłem. Tak nazwała swój projekt jego autorka będąca jednocześnie inwestorką, która chciałaby zaaranżować na poddaszu przestrzeń dla swojej córki.
Doceniamy pomysłowość mamy malarki, która własnoręcznie stara się przekazać ideę planowanego remontu, łącząc artystyczny projekt z technicznymi rozwiązaniami. Stwierdziła, że tylko samodzielnie wykonane szkice pozwolą jej odczuć klimat, jaki ma zyskać remontowane poddasze.
Przestrzeń, która jest do dyspozycji, to zaledwie 10 m2. Ciasny i ciemny pokoik ma się zmienić w jasne i przestronne pomieszczenie wykończone prosto, naturalnie, ale nowocześnie.
Remont będzie wymagał wyburzenia bocznych ścian na poddaszu w celu przyłączenia przestrzeni pod skosami dachu, który trzeba będzie ocieplić. Zadowalającą ilość naturalnego światła mają zapewnić okna dachowe.
Ściany mają być wykończone suchym tynkiem z gładzią i pomalowane. Konieczny będzie montaż nowych schodów, po których da się wygodnie poruszać.
Ważne będzie odzyskanie blasku stuletnich podłóg wymagających cyklinowania i olejowania. Renowacji poddane zostaną także belki stropowe. Wygląda na to, że pracy będzie dużo, dlatego życzymy powodzenia i wytrwałości podczas remontu. Z niecierpliwością czekamy na efekty.
Inwestor: Aleksandra Gulbinowicz-Gembacka
Projekt: Aleksandra Gulbinowicz-Gembacka
Nagroda: rolety Velux do okien połaciowych
Przestrzeń, światło, lekkość - remont poddasza z pomysłem
Fot. materiały konkursoweKategoria: Termomodernizacja
Przebudowa i termomodernizacja kamienicy z 1920 roku
. Wyróżniony przez nas projekt zakłada termomodernizację kamienicy z 1920 roku oraz generalny remont pierwszego piętra i poddasza, bo tylko te kondygnacje należą do inwestora.
W projekcie największe wrażenie robią prace dotyczące modernizacji elewacji i poprawy konstrukcji budynku.
Autorzy projektu planują ocieplenie elewacji twardą wełną mineralną grubości 20 cm i wykończenie tynkiem oraz płytkami, które nadadzą kamienicy indywidualny charakter.
We wnętrzu najwięcej pracy będzie na poddaszu. Aby zwiększyć możliwość użytkowania niskiej przestrzeni, trzeba zastosować indywidualne rozwiązanie konstrukcyjne. Zakłada ono między innymi skucie ścianki kolankowej do wysokości istniejącego stropu i wykonanie podwójnego wieńca (jeden nad stropem, drugi wieńczący ściankę kolankową). Między wieńcami zastosowano nowe słupy konstrukcyjne. Wcześniej w budynku nie było żadnego wieńca ani słupów w ścianach zewnętrznych do oparcia murłaty. Konstrukcję stalową dachu oparto na poduszkach żelbetowych wykonanych bezpośrednio na ceglanym murze pomiędzy oknami.
Takie rozwiązanie pozwoliło powiększyć przestrzeń poddasza.
Doceniliśmy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, sam pomysł modernizacji obejmującej także docieplenie, dzięki której przedwojenna kamienica będzie mogła długo szczycić się nienagannym wyglądem i zapewnić komfort lokatorom. Życzymy powodzenia w realizacji planów.
Inwestor: Andrzej Jerzy Wrona
Projekt: Pracowania Archi-Tektonika Krzysztof Wrona, Architekt Krzysztof Wrona
Nagroda: zestaw narzędziowy Profix
Kategoria: Wnętrza
Glamour połączony z nowoczesnością
. W tym projekcie urzekło nas nietypowe i odważne połączenie popularnego obecnie stylu glamour z nowoczesnymi rozwiązaniami. Warszawskie mieszkanie jest w stanie deweloperskim, więc architekci mają duże możliwości aranżacyjne. W kuchni znajdzie się czarno-biała zabudowa. Uwagę przyciąga wiszący okap w kolorze miedzianym. Całości dopełnia nowoczesne oświetlenie.
W salonie ciekawym rozwiązaniem jest obłożenie ściany telewizyjnej materiałem imitującym marmur, który jako tło świetnie wybija ciemną zabudowę RTV. W sypialni zagoszczą biele i szarości. Ciekawostką jest to, że jeden z pokoi przeznaczono na niewielką, ale funkcjonalną siłownię.
Inwestorzy: Joanna Klimas, Łukasz Leśniak
Projekt: Adam Jacenków Prostudio.pl
Nagroda: zestaw malarski Schuller Eh’klar
Glamour połączony z nowoczesnością
Fot. materiały konkursoweKategoria: Wnętrza
Nowe życie starego mieszkania
. W kategorii wnętrze nagrodziliśmy projekt zakładający remont 16-letniego mieszkania. Głównymi problemami do rozwiązania były ciemna zabudowa meblowa i źle doświetlone wnętrze. Cała aranżacja nie miała spójnej kolorystyki i stylistyki. Pokoje dzieci były nieustawne, bez wystarczającej przestrzeni do zabawy. Inwestorzy oczekiwali radykalnych zmian.
Ważnym założeniem było powiększenie pokoi dziecięcych kosztem przedpokoju. Mają zniknąć niemodne łuki. Z łazienki zostanie wydzielona oddzielna toaleta. Zniknie również problem różnych poziomów podłogi. Postanowiono wymienić instalacje hydrauliczną i elektryczną, drzwi oraz część parapetów. Na podłodze w całym mieszkaniu będą panele winylowe. Pozwoli to uniknąć kosztów związanych ze skuwaniem starych płytek, pod którymi jest ogrzewanie podłogowe.
W kuchni przy ścianie z jadalnią powstanie wysoka zabudowa w ciemnym kolorze – schowano tu lodówkę, piekarnik i mikrofalówkę. Pozostała zabudowa kuchenna jest jasna. Stół i półka będą wykończone drewnem w tym samym odcieniu co blat kuchenny. Liczbę wiszących szafek kuchennych ograniczono do minimum i ukryto w nich okap. Uwagę przyciągają płytki nad blatem z heksagonalnym motywem.
W łazience zaplanowano wannę z deszczownicą. Ukryto tu również pralkę. Kolorystyka łazienki i WC jest jasna. Dominują kolory biały i migdałowy. Urozmaiceniem są modne heksagonalne i betonowe wzory płytek.
Projekt salonu zmienia go nie do poznania. Do ciemnego wnętrza w końcu dotrze światło, a jasna i lekka zabudowa dodatkowo ocieplą wnętrze. Zaplanowano również dodatkowe oświetlenie.
Ciasna, ciemna sypialnia zyska pojemną zabudowę oraz biurko lub toaletkę. Całość zaprojektowana została w jasnych barwach, spójnych z pozostałymi pomieszczeniami.
Pokoje dzieci zostaną powiększone i rozjaśnione białymi meblami oraz pastelowymi kolorami ścian. Duża szafa wnękowa zyska nowe okleiny zmieniające jej kolorystykę i styl.
Wszystkie planowane zmiany sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przyjazna dla domowników. Poprawę jakości życia odczuć będzie można dzięki nowym rozwiązaniom funkcjonalnym, ale przede wszystkim dzięki dopuszczeniu do głosu światła.
Gratulujemy pomysłu i z niecierpliwością czekamy na efekty. Trzymamy kciuki za remont.
Inwestor: Ireneusz Chwazik
Projekt: Magdalena Gackowska Cat Inside Projektowanie Wnętrz
Nagroda: deszczownica z natryskiem i baterią Ferro Algeo
Nowe życie starego mieszkania
Fot. materiały konkursowe