Murator Wnętrza Sztukaterie
Było... wróciło

Sztukaterie

Dariusz Jędrzejewski
Dariusz Jędrzejewski

Współczesna architektura to nie tylko prostota form, lecz także umiejętność łączenia stylów. Ten nowoczesny eklektyzm wyraża się między innymi powrotem sztukaterii. To wykończenie coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach w swych tradycyjnych i nowych formach.

sztukaterie.jpeg
Sztukaterie wprowadzają do wnętrz nastrój i styl z minionych epok. Doskonale pasują do wysokich pomieszczeń, dawnych kształtów otworów okiennych i mebli retro fot. Piotr Mastalerz, projekt: Wojciech Drajewicz

Sztukaterie to sposób dekoracji dużych powierzchni ścian, sklepień i sufitów przez podzielenie ich ozdobnymi elementami – listwami, gzymsami – na mniejsze fragmenty. Najpierw był kwintesencją barokowego przepychu. Później, już w formie mniej bogatej, sztukateriami podkreślano reprezentacyjny charakter wnętrz, na przykład rezydencji i mieszkań w kamienicach. Tak też stosuje się je dzisiaj.

To wymagająca forma dekoracji. Źle dobrana nie doda wnętrzu dobrego stylu, a wręcz je oszpeci. Dzięki sztukateriom można stworzyć ciekawą kompozycję, która przywoła historię, ale też zaprojektować wnętrze w nowoczesnym stylu z ciekawymi motywami zdobniczymi. Można przy ich pomocy stworzyć klimat dawnej rezydencji, jak też dom lub mieszkanie w modnych stylach glamour czy Hampton. Współczesny design wprowadził również wzory sztukaterii, dzięki którym powierzchnia ściany zamieni się w płaskorzeźbę.

Sztukaterie najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach i w wysokich pomieszczeniach, ale można je też zastosować w mniejszych ...

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 12/23 Tekst Dariusz Jędrzejewski
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł