Murator Wnętrza Równolegle lub skośnie
Drewno na podłodze

Równolegle lub skośnie

Elżbieta Długosz
Elżbieta Długosz NAPISZ DO AUTORA

Deski od ściany do ściany, parkiet w jodełkę. To obecnie dwa najpopularniejsze sposoby układania posadzek drewnianych. Powracają w nowej formie. Nie tworzą tylko powierzchni, po której się chodzi. Tworzą wystrój domu, w którym ważna jest przestrzeń nieprzeładowana meblami.

Współczesne metody wytwarzania elementów drewnianych i drewnopochodnych przeznaczonych na posadzki są w stanie zaspokoić każdą potrzebę i każdy gust. Dawniej kolor i wzór zależały od gatunku drewna, obecnie w wielu wypadkach gatunek można poznać tylko po usłojeniu, a i to często jest trudne, ponieważ producenci barwią je różnymi technikami – i poddają wieloetapowej obróbce, aby uzyskać jak najciekawsze efekty.

Ważną kwestią przy wyborze elementów na posadzkę jest efekt, jaki chce się uzyskać. Ten zaś warto podporządkować wielkości pomieszczenia, stylowi i aranżacji wnętrza. Temu, czy posadzka ma grać główną rolę, czy będzie podkreślającym albo neutralnym tłem dla mebli i dekoracji. Na wybór wpływ ma też moda – obecnie wybierane są elementy, które można układać w jodełkę (albo mające taki wzór) oraz długie deski.

podloga.jpeg
Gdy w pomieszczeniu jest kilka okien, deski możemy ułożyć prostopadle do tych, przez które padające światło da najlepszy efekt wizualny – podkreśli charakter i kolor drewna, rysunek słojów, a nie uwypukli połączeń między elementami fot. Piotr Mastalerz, projekt: Maciej Janeczek
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Dodatek Specjalny do Muratora 11/24 Tekst Elżbieta Długosz
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł