Z brodzikiem czy bez

U podstaw kabiny

Tekst Małgorzata Drobnik

Kabinę można zamontować na brodziku albo ustawić bezpośrednio na podłodze.Które rozwiązanie wybrać? Jak odpowiednio przygotować instalacje?

Ustawienie kabiny prysznicowej na brodziku to wygodny sposób, sprawdzony przez lata i możliwy do zastosowania niemal w każdej łazience. Oferta brodzików jest różnorodna, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jeśli priorytetem jest oszczędność miejsca, kabinę ustawia się zwykle w rogu łazienki. Do tego najlepsze są brodziki kwadratowe lub w kształcie wycinka koła, najmniejsze o wymiarach 70 x 70 cm. Korzystanie z tak małej kabiny nie jest szczególnie wygodne, ale możliwe.

Gdy można sobie pozwolić na więcej swobody, nie ma problemu z kupieniem dużego brodzika. Ma on wtedy najczęściej kształt prostokąta, z jednym bokiem o długości 100 cm lub więcej. Brodziki mogą mieć bardzo różną głębokość oraz nóżki. Standardowo mają 10-15 cm, ale są też modele bardzo płytkie – czterocentymetrowe – oraz bardzo głębokie, w których odległość między górną krawędzią a dnem przekracza 35 cm. Dzięki nóżkom brodzik można ustawić na wymaganej wysokości nad podłogą, tak aby zmieścić pod spodem syfon i odcinek odpływu do kanalizacji oraz wypoziomować tak, żeby woda sprawnie spływała do otworu odpływowego.

kabina.jpeg

Jeśli zdecydujemy się na brodzik, najlepiej kupić go w komplecie z kabiną, żeby mieć pewność, że będą do siebie idealnie pasować

fot. Piotr Mastalerz

Najpopularniejsze są brodziki akrylowe – stosunkowo tanie i dostępne w wielu kolorach i kształtach. Są lekkie i ciepłe w dotyku, lecz dość łatwo je zarysować. Akryl może być wzmacniany i wtedy brodzik jest wytrzymalszy, lepiej wygłuszony (odgłosy wody uderzającej o dno są cichsze) oraz pokryty specjalną powłoką zapobiegającą osadzaniu się brudu i ułatwiającą utrzymanie w czystości. Oprócz akrylowych dostępne są także brodziki ze stali emaliowanej i ceramiki, a także drewna, granitu i sztucznego marmuru.

Brodzik możemy kupić jako osobny element i do niego dobrać to, co zostanie na nim ustawione, czyli ściany i drzwi kabiny. Przed zakupem trzeba się upewnić, że będą do siebie pasować. Producenci często podają listę elementów, które można łączyć. Najbezpieczniej jest kupić brodzik i kabinę jednego producenta stanowiące komplet. To wygodne rozwiązanie gwarantujące ich idealne dopasowanie.

kabina-z-brodzikiem.jpeg
Wysoki brodzik ułatwi ukrycie elementów podejścia kanalizacyjnego i pomoże zrekompensować brak wanny fot. Radosław Wojnar, projekt: Katarzyna Kraszewska

Na odpływie z brodzika musi być zamontowany syfon. Może mieć wysokość od mniej więcej 40 do ponad 100 mm (nie należy jej mylić z wysokością zasyfonowania, czyli wielkością słupa wody utrzymującego się w syfonie). Nawet gdy wybierze się bardzo niski syfon, żeby dało się go zabudować pod bardzo płaskim brodzikiem, trzeba wykuć otwór w podłodze pod brodzikiem lub na etapie budowy odpowiednio ją przygotować do zamontowania syfonu. Brodzik o głębokości powyżej 20 cm można wyposażyć w zestaw odpływowy z systemem przelewowym podobny do montowanych przy wannach, umożliwiający zamknięcie odpływu przez wciśnięcie lub przekręcenie płytki na przelewie. Brodzik można wtedy bezpiecznie napełnić kilkudziesięcioma litrami wody.

kabina-bez-brodzika.jpeg
Rezygnacja z brodzika daje większą wygodę i swobodę w zaaranżowaniu przestrzeni w łazience fot. Monika Filipiuk-Obałek, projekt: Joanna Karwowska
kabina-z-brodzikiem.jpeg

Ruszt odpływu liniowego w formie pokrywy z ramką do wypełnienia płytką terakoty po zamontowaniu doskonale wpisuje się w płaszczyznę podłogi

fot. Radosław Wojnar, projekt: Izabela Rydygier
kabina.jpeg
Brodzik może być zlicowany z powierzchnią podłogi. Ale by taki mieć, trzeba przewidzieć go już na etapie projektu fot. KLUDI

Po nowemu

Moda na rezygnację z brodzika i ustawianie kabiny prysznicowej wprost na posadzce łazienki przywędrowała do nas kilka lat temu i ma się coraz lepiej. Rozwiązanie – choć uznawane za objaw nowoczesności – z instalacyjnego punktu widzenia nie jest nowe. Odpływy podłogowe znane są od lat, ale dawniej instalowano je głównie w pomieszczeniach gospodarczych i technicznych (i nadal się je tak wykorzystuje), żeby łatwiej było umyć duże powierzchnie podłogi, oraz w prysznicach w zakładach produkcyjnych, szpitalach, na basenach publicznych etc., także głównie ze względu na możliwość ich wygodniejszego i szybszego posprzątania, ale również z oszczędności.

Zastosowanie podobnego rozwiązania w łazienkach prywatnych ma zgoła inne powody. Owszem taką kabinę także nieco łatwiej się sprząta, ale przede wszystkim chodzi o niemal nieograniczone możliwości zaaranżowania przestrzeni prysznicowej oraz wybrania ciekawego od-pływu, który przypomina tradycyjną kratkę podłogową już tylko z nazwy.

Kształt i wymiary kabiny mogą być dowolne, dopasowane do przestrzeni, która jest do dyspozycji w łazience. Kabinę można ustawić w nietypowej wnęce, na przykład zbyt małej na brodzik o standardowych wymiarach. W wejściu nie ma progu, który dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej może być niekiedy barierą zbyt trudną do pokonania.

kabina-z-brodzikiem.jpeg
Pod płytkim brodzikiem zmieści się niski syfon fot. Norbert Banaszyk/DADA, projekt: Mikołaj Wierszyłłowski, Wojciech Barański

Odpływ z kabiny bez brodzika

Może być punktowy lub liniowy. Większość takich odpływów jest przeznaczona do zabudowy w podłodze, ale jeśli chcemy mieć pod stopami gładką posadzkę, znajdziemy także modele do wbudowania w płaszczyznę pionową. Nadają się one do kabin prysznicowych, w których co najmniej jedną ze ścian jest ściana łazienki. Renomowani producenci odpływów prysznicowych coraz częściej sięgają po takie rozwiązania.

Odpływ punktowy. Składa się z korpusu z elementem odpływowym zakrytego rusztem (kratką). Wewnątrz znajdują się osadnik zanieczyszczeń oraz zamknięcie syfonowe. W popularnych odpływach korpus jest wykonany z tworzywa (polipropylenu lub ABS), ale są też wpusty podłogowe z korpusami z żeliwa albo stali nierdzewnej. W droższych modelach korpus jest tylko elementem konstrukcyjnym, w tanich pełni jednocześnie funkcję zamknięcia wodnego. Odpływ z korpusu (krótki odcinek przewodu służący do połączenia z instalacją kanalizacyjną) może być poziomy, skośny albo pionowy (nieruchomy lub z przegubem). Korpus może też mieć odgałęzienia boczne do przyłączania odpływów z innych przyborów sanitarnych, na przykład pralki. Osadnik służy do zatrzymywania zanieczyszczeń (włosów, piasku, kawałków mydła itp.). Często jest wyjmowany, łatwiejszy do czyszczenia. Zamknięcie syfonowe ma postać pionowej przegrody w korpusie lub odcinka przewodu wygiętego w kształcie litery S. Jego wysokość wpływa na całkowitą wysokość syfonu: standardowe mają 50 mm, ale są też odpływy z zamknięciem od 30 mm. Zasyfonowanie może być wyjmowane, aby móc je oczyścić. Warto wybrać wpust samoczyszczący (zbierający zanieczyszczenia wraz z wodą).

Niektóre wpusty dodatkowo mają także:

  • nasadki – elementy dystansowe umożliwiające dopasowanie poziomów: odpływu oraz posadzki w łazience;
  • ramy nośne – elementy montażowe (związane konstrukcyjnie z posadzką), na których opiera się ruszt;
  • kołnierze (górny i dolny) – do uszczelniania połączenia wpustu z warstwą konstrukcyjną podłogi (dolny) oraz izolacją przeciwwilgociową ułożoną w jastrychu (górny).

Kratki wpustów prysznicowych mogą być z żeliwa, ze stali nierdzewnej (polerowanej, szlifowanej, satynowanej lub pokrytej farbą antykorozyjną) i z tworzywa sztucznego. Kratki są kwadratowe lub okrągłe, a otwory wbrew nazwie nie zawsze mają postać kratki. Mogą być ułożone w łuki, półokręgi, paski albo dowolne, wycinane laserem kształty. Są też pokrywy odpływu z pustym polem przygotowanym do wypełnienia płytką terakoty. Woda spływa szczeliną między krawędziami pokrywy a brzegiem korpusu. Odpływ punktowy umieszcza się zazwyczaj w centralnym punkcie podłogi w kabinie. Podłoga powinna mieć równomierny spadek w jego kierunku. Miejsce montażu odpływu może mieć wpływ na wzór i sposób ułożenia posadzki, więc warto je skonsultować z fachowcem układającym posadzkę.

kabina.jpeg

Otwory odpływowe w brodzikach mogą byćw rogu, w środku lub przy krawędzi. Łatwo dobrać je do podejścia

fot. VILLEROY & BOCH

Odpływ liniowy. Ma podobne elementy jak odpływ punktowy – korpus nazywany korytkiem ze względu na podłużny kształt, osadnik i syfon. Korytka z tworzywa sztucznego (polipropylenu lub ABS), aluminium albo ze stali nierdzewnej mają od 40 do 120 cm długości, 4-8 cm szerokości i wysokość 1,5-3 cm. Niektóre można przycinać na dowolną długość albo wydłużać za pomocą dodatkowych elementów. Dostępne są też korytka kątowe (w kształcie litery L) – do montażu w narożniku – oraz ukształtowane w łagodny łuk. Wewnętrzna powierzchnia korytek ma ukształtowany spadek w kierunku odpływu. Szczelność połączenia zapewniają kołnierze: poziomy i pionowy – w korytkach przeznaczonych do instalowania bezpośrednio przy krawędzi ściany, albo tylko poziomy – w mocowanych w środku kabiny. Syfony odpływów liniowych mają wysokość od 65 do 160 mm. W korytkach metalowych są stałe – prostopadłe do korytka lub skierowane pionowo w dół, w wykonanych z tworzywa – stałe lub obrotowe, dzięki czemu podejście można wykonać pod kątem. Wydajność wpustów zależnie od konstrukcji zamknięcia wodnego i średnicy odpływu wynosi od mniej więcej 20 do blisko 72 l/min.

Od góry korytka są przykryte rusztem (kratką). Większość dostępnych w sprzedaży rusztów to produkty ze stali nierdzewnej, polerowanej lub satynowanej. Tak jak w przypadku odpływów punktowych ruszt może mieć otwory albo pokrywę z ramką do wypełnienia płytką terakoty lub inną okładziną podłogową (kamieniem, drewnem egzotycznym). Można też spotkać ruszty ze szkła w różnych kolorach. Odpływy liniowe proste można montować w dowolnym miejscu podłogi w kabinie prysznicowej, ale zwykle umieszcza się je przy ścianie lub na granicy między kabiną prysznicową a łazienką. Zależnie od lokalizacji trzeba tylko odpowiednio (w kierunku odpływu) ukształtować spadek podłogi. Wpust należy osadzić w taki sposób, aby jego górna krawędź znajdowała się mniej więcej 2 mm poniżej poziomu przyszłej posadzki. Wysokość zabudowy można w pewnym zakresie regulować nóżkami montażowymi. Pomagają one także wypoziomować odpływ.

kabina-bez-brodzika.jpeg
Podłoga pod kabiną powinna zostać wykończona materiałem odpornym na wodę i możliwie nie śliskim. Jeśli zdecydujemy się na terakotę, spoiny między płytkami warto wypełnić wodoodporną fugą. Im większe wybierzemy płytki, tym fug będzie mniej fot. Marcin Czechowicz

W podłodze lub ścianie

Wśród popularnych odpływów podłogowych do wyboru są modele punktowe (nazywane też wpustami podłogowymi lub łazienkowymi) oraz liniowe. Jedne i drugie mogą mieć różną wysokość zabudowy, ale niezależnie od tego ich konstrukcja gwarantuje pewne zabezpieczenie przed cofaniem się wody oraz wydostawaniem nieprzyjemnych zapachów z przewodów kanalizacyjnych. Na zabudowanie opływu w warstwach podłogi powinniśmy się zdecydować przed zrobieniem w łazience wylewki. Jeśli pomieszczenie nie jest nowo budowane, lecz remontowane, istniejącą podłogę i wylewkę trzeba rozkuć. Pod płaszczyzną prysznica muszą się bowiem zmieścić elementy (rura kanalizacyjna, syfon, izolacja, wylewka, posadzka) o łącznej grubości 12-15 cm. Do izolowania używa się folii w płynie oraz mat i taśm uszczelniających, którymi zabezpiecza się narożniki. Podejście kanalizacyjne najwygodniej jest poprowadzić w podłodze na gruncie przed ułożeniem płyty podłogi. Wszystkie niezbędne elementy zmieszczą się w warstwach ocieplenia i betonu.

Odpływ można zamontować również w ścianie - murowanej albo szkieletowej. W zależności od tego, jaki model się wybierze, podejście o średnicy 50 mm można doprowadzić z przodu albo z boku, z prawej lub z lewej strony. Jak w każdym przypadku musi być ułożony z wymaganym spadkiem. Wysokość zabudowy wynosi jednak nie więcej niż 11 cm. Jest mniejsza niż w przypadku odpływów podłogowych, więc rozwiązanie łatwiej zastosować także w łazienkach nad kondygnacją mieszkalną oraz przy okazji modernizacji istniejących instalacji. Po zabudowaniu na ścianie mamy jedynie niewielką prostokątną płytkę ze stali nierdzewnej w różnym wykończeniu. Na styku krawędzi płytki z podłogą natrysku powstaje szczelina, którą do odpływu dostaje się woda. Za płytką znajdują się dające się łatwo wyjąć sitko na nieczystości oraz rura odpływowa.

kabina-bez-brodzika.jpeg
Listwę maskującą w odpływie liniowym można wypełnić takim samym materiałem, którym wykończono podłogę wnęki prysznicowej fot. Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik, Aleksandra Stabrawa
odplyw-w-scianie.jpeg
Podejście do odpływu ściennego zajmuje nieco mniej miejsca niż do odpływu w podłodze, ale też potrzeba na nie mniej więcej 10 cm pod poziomem posadzki fot. GEBERIT
podswietlany-odplyw.jpeg
Są ruszty podświetlane LED-ami RGB z ładowarką, która włącza zasilanie, gdy korytko wypełni się wodą. Jedno ładowanie wystarcza na blisko sto kąpieli fot. KESSEL
Czytaj więcej
Ciepło w łazience Ciepło w łazience
Ciepło od ścian i podłogi Ciepło od ścian i podłogi
Precyzyjna układanka Precyzyjna układanka