Murator Remont Podziemna termoizolacja

Podziemna termoizolacja

Jak docieplić fundamenty

Radosław Murat
Radosław Murat NAPISZ DO AUTORA

Wielu właścicieli domów, w których wymieniono okna i docieplono ściany, ze zdziwieniem stwierdza, że rachunki za ogrzewanie nie są wiele niższe. Nic dziwnego, jeśli zapomnieli o zaizolowaniu fundamentów oraz podłóg na gruncie. Dopóki tego nie poprawią, będą ogrzewać grunt pod budynkiem.

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. To przysłowie dobrze obrazuje stosunek niektórych inwestorów, a nawet wykonawców, do zagadnienia termoizolacji ścian fundamentowych i piwnicznych. Uważają oni, że schowane pod ziemią przegrody nie muszą być ocieplone, bo do gruntu przenika o wiele mniej ciepła niż przez ściany nadziemne i dach. To poważny błąd, zważywszy, że gdy nie jest zachowana szczelność termiczna od strony gruntu, ucieka do niego nawet 20% energii cieplnej wytworzonej w budynku.

Aby tego uniknąć, trzeba wykonać termoizolację podłóg na gruncie oraz ścian fundamentowych, a także piwnicznych – jeśli dom jest podpiwniczony.

To bardzo proste prace, pod warunkiem że przeprowadza się je w trakcie budowy domu. Zaniechania i zaniedbania poczynione na tym etapie będą mieć fatalne skutki, a naprawa takich błędów jest skomplikowana oraz kosztowna, i niestety nieunikniona, jeśli nie chcemy przepłacać za opał.

docieplanie-fundamentow.jpeg
Stare domy, wznoszone w latach 90. i wcześniej, mogą mieć fundamenty bez izolacji cieplnej lub ocieplone niedostatecznie fot. Krystyna Paczkowska
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 2/2025 Tekst Radosław Murat
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł