Mikrofalami w drewno
Zwalczanie szkodników w drewnie konstrukcyjnym
Mikrofalowa metoda nagrzewania konstrukcji budowlanych pozwala w prosty i pewny sposób przeprowadzić dezynsekcję drewna konstrukcyjnego. W Polsce usługę tę oferuje się od niedawna. Kiedy bywa niezastąpiona?
Oddziaływanie mikrofal na element opanowany przez szkodniki powoduje znaczny wzrost ciśnienia pary wodnej w drewnie, materiale włóknisto-porowatym. Ciśnienie to pojawia się także we wszelkich otworach w drewnie, na przykład w chodnikach larw owadów. Niszczy też owady i strzępki grzybów.
Jak działają na drewno
Mikrofale jest to skrajna część pasma radiowych fal ultrakrótkich, a przestrzeń, w której się one rozchodzą, to pole mikrofalowe. Bardzo krótkie fale oznaczają bardzo dużą częstotliwość, a zatem bardzo szybkie zmiany elektromagnetycznego kierunku pola. Wszystko, co zawiera chociażby niewielkie ilości wody, podlega nagrzaniu w polu mikrofalowym. Cząsteczki wody są dipolami, czyli mają dwa bieguny. Reagują zatem na zmiany kierunku pola, zmieniając orientację swojego położenia. Takie „kręcenie się” cząsteczek wody wywołuje tarcie molekularne, które skutkuje silnym nagrzewaniem się obiektu zawierającego wodę.
Za pomocą mikrofal można więc suszyć drewno, a także zabijać znajdujące się w nim szkodniki.
W artykule znajdziesz:
- informację, dla kogo jest przeznaczona ta metoda
- szczegółowy opis przebiegu prac
- wytyczne niezbędne do bezpiecznego przebiegu dezynsekcji drewna
- przestrogę o możliwych skutkach ubocznych i wyjaśnienie, kiedy mogą się pojawić
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia CARSEKT