Drewno na elewacji
Najważniejszymi atutami drewna są dekoracyjność i różnorodność. Ten naturalny materiał pasuje zarówno do domów stylizowanych na tradycyjne, jak i do tych na wskroś nowoczesnych. Jednak, by elewacja przez lata nie straciła pięknego wyglądu, musi być wykonana z odpowiedniego drewna.
Pokrywa się nim całe ściany albo łączy z tynkiem, cegłą, betonem, a nawet stalą. Drewno, także to użyte oszczędnie, sprawia, że dom wydaje się częścią naturalnego krajobrazu. Dzięki temu, że drewno elewacyjne jest dostępne w wielu kolorach, rozmaitych kształtach i fakturach, daje wiele możliwości urozmaicenia i „ocieplenia” architektury. Pozwala też optycznie modelować bryłę domu, dzięki czemu niektóre fragmenty elewacji wydobywa na pierwszy plan, a inne odsuwa na drugi.
Nie ma sztywnych zasad określających, gdzie i jak stosować drewno na elewacji – decyduje o tym wyobraźnia i doświadczenie projektanta. Oprócz kompozycji, jaką utworzy okładzina na elewacji, ważne są bowiem warunki, na jakie będzie ona narażona – wiatr, opady, promieniowanie słoneczne. Jeśli drewno na tej samej elewacji w jednym miejscu jest wyeksponowane na te czynniki, a w innym schowane w zagłębieniu, może nierównomiernie się starzeć, więc projektując elewację, trzeba ...
W artykule znajdziesz:
- Różnorodne kompozycje architektoniczne
- Opis gatunków drewna stosowanego na elewacje
- Omówienie bogatej oferty wyrobów - ich kształtów, faktur
- Wskazówki dotyczące montażu drewna na elewacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych