Murator Remont Balustrady ze szkła

Balustrady ze szkła

Rodzaje szkła i różne sposoby montażu

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka NAPISZ DO AUTORA

To sposób na bezpiecznie ograniczenie powierzchni balkonu, tarasu, a także schodów. Balustrady szklane są bowiem równie wytrzymałe, jak te zrobione z każdego innego materiału. Szkło nie zatrzymuje dostępu światła, daje wrażenie otwartej przestrzeni, a we wnętrzach również optycznie ją powiększa.

marcin-czechowicz-projekt-jakub-cieslik-kamil-cierpiol-katarzyna-klimasz-eliza-masek-ziemowit-oset-michal-wreczycki-grupa-verso.jpeg
Transparentne szkło nie zamyka osi widokowej i pozwala na naturalne doświetlenie stref położonych z dala od okien fot. Marcin Czechowicz, projekt: Jakub Cieślik, Kamil Cierpioł, Katarzyna Klimasz, Eliza Masek, Ziemowit Oset, Michał Wręczycki/GRUPA VERSO

Gładkie i oszczędne w formie balustrady ze szkła wpisują się w estetykę współczesnych rozwiązań architektonicznych. Szkło często nie pełni w nich funkcji konstrukcyjnej, tylko wypełnia pola między słupkami lub ramami. Jednak najbardziej efektowne są balustrady całoszklane, czyli niepodzielone na pola słupkami. To właśnie szkło przejmuje w nich obciążenia związane z użytkowaniem balustrady.

Jest wiele sposobów mocowania szkła. Można to zrobić punktowo – za pomocą łączników zaciskowych lub rotul (trzeba wtedy wiercić otwory w szkle), albo liniowo (jest ono przytrzymywane wzdłuż krawędzi). Możliwe, choć mniej powszechne, jest też klejenie szkła. Wiele firm zajmujących się wykonywaniem szklanych balustrad korzysta z rozwiązań systemowych, dopasowując je do projektu. Zazwyczaj elementy wchodzące w skład systemu można dopasowywać do siebie w dowolny sposób, tak jak klocki. Są też firmy, które produkują okucia i mocowania do szkła na potrzeby konkretnego projektu.

Balustrady szklane ...

W artykule znajdziesz:

  • przedstawienie dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych
  • omówienie sposobów mocowania balustrad szklanych
  • informacje o rodzajach szkła, które wykorzystuje się we wnętrzach i na zewnątrz
  • podpowiedzi, jak rozwiązać kwestię poręczy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 6/2023 Tekst Zuzanna Podwysocka
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł