Źródło ciepła
Dom całoroczny, czyli taki, w którym można mieszkać niezależnie od warunków atmosferycznych, musi być wyposażony w urządzenie grzewcze, które wytworzy energię cieplną niezbędną do jego ogrzania, oraz instalację umożliwiającą rozprowadzenie ciepła do wszystkich pomieszczeń i utrzymywanie w nich żądanej temperatury. Od nowoczesnych źródeł ciepła oczekujemy, by były wszechstronne, bezobsługowe i łatwo sterowalne, a coraz częściej także, żeby były ekologiczne lub jeszcze lepiej – odnawialne. Które wybrać?
Wybór sposobu ogrzewania domu to jedna z podstawowych kwestii, którą musi rozstrzygnąć każdy, kto planuje budowę domu. Większość osób nie robi tego samodzielnie, lecz korzysta z pomocy projektanta instalacji. Ostatecznie jednak to do inwestora należy decyzja, bo to właśnie on poniesie finansowe konsekwencje najpierw zakupu i zainstalowania wybranego źródła ciepła, a potem – zwykle przez wiele lat – kosztów jego eksploatacji.
Kluczowe znaczenie mają często kwestie techniczne, rzutujące na możliwość korzystania z wybranych źródeł energii (na przykład dostęp do sieci gazowej) oraz zainstalowania w domu i na działce wybranego urządzenia grzewczego wraz z elementami niezbędnymi do jego działania (komina, zbiornika paliwa magazynu opału czy wymiennika gruntowego). Nie mniej ważne powinno być jednak oszacowanie wydatków na eksploatację, które zależą od wielkości domu, tego, w jaki sposób jest chroniony przed stratami ciepła, i tego, jak jest eksploatowany.
W artykule znajdziesz:
- zasady doboru źródła ciepła
- zalety i ograniczenia źródeł ciepła odpowiednich do domu jednorodzinnego
- wymagania montażowe
- korzyści ze stosowania OZE
- zasady współpracy pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych