Stawiamy budynek gospodarczy
Formalności urzędowe w 2023 roku
Budynek gospodarczy przy domu to przydatne rozwiązanie. Można przechowywać w nim różnego rodzaju rzeczy, co pomaga w zachowaniu porządku na posesji. Budowa tego obiektu wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami i obowiązkami formalnymi.
Definicję budynku gospodarczego znajdziemy w § 3 pkt 8 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przez to pojęcie należy rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia. Z kolei w zabudowie zagrodowej będzie to również budynek przeznaczony do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.
Do budynków gospodarczych zaliczamy również takie obiekty, jak budynki inwentarskie, stodoły, spichlerze i budowle pomocnicze (magazyny, suszarnie, szopy, piwniczki, gołębniki, oranżerie).
W artykule znajdziesz:
- jakie przeznaczenie mają budynki gospodarcze
- które budynki gospodarcze można wybudować bez żadnych formalności urzędowych
- które z kolei wymagają zgłoszenia budowy albo pozwolenia na budowę
- czy budynek gospodarczy można dowolnie adaptować na mieszkalny
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych