Murator Prawo i pieniądze Klauzula wykonalności

Klauzula wykonalności

W sądowym postępowaniu egzekucyjnym

Anna Sobieszczańska
Anna Sobieszczańska

Kiedy trzeba złożyć wniosek o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności, a kiedy sąd zrobi to z urzędu. Dlaczego bez klauzuli nie odzyskamy długu.

Nigdy nie wiemy, kiedy możemy zostać dłużnikiem lub wierzycielem. Obecna sytuacja w kraju powoduje często niepokój, co będzie z naszymi kredytami, pożyczkami czy płatnościami od kontrahentów. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda proces egzekucji długu – od uzyskania orzeczenia sądu do działania komornika.

W sądowym postępowaniu egzekucyjnym podstawą do prowadzenia egzekucji długu jest tytuł wykonawczy. Jest to tytuł egzekucyjny (wyrok, nakaz zapłaty, postanowienie) z klauzulą wykonalności. Kiedy sąd wyda nakaz zapłaty lub wyrok, nie oznacza to, że za chwilę do dłużnika zapuka komornik, a wierzyciel otrzyma swój dług. Od każdego orzeczenia sądowego służy bowiem odwołanie (zgodnie z pouczeniem zawartym na otrzymanym wyroku lub nakazie zapłaty). Po upływie czasu na złożenie odwołania sąd – na wniosek lub z urzędu – nadaje takiemu prawomocnemu orzeczeniu adnotację o jego wykonalności, czyli klauzulę wykonalności. Jest to – zgodnie z definicją zaczerpniętą z Wikipedii – urzędowy ...

klauzula-wykonalnosci.jpeg
Rys. Tomasz Wawer
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 11/2022 Tekst Anna Sobieszczańska
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł