Jak umówić wykończenie lub remont domu
Co zapisać w umowie z wykonawcą
Umowa, która jak najlepiej zabezpieczy interesy inwestora, powinna być zawarta na piśmie. Musi zawierać między innymi takie elementy jak ustalenie systemu realizacji, określenie terminów, zestawienie materiałów i kosztorys. Podpowiadamy, jak podpisać korzystną umowę.
Zawarcie umowy to kluczowy element współpracy inwestora z wykonawcą prac wykończeniowych/remontowych i pierwszy ważny sprawdzian dla tego drugiego. Jeśli uchyla się on od podpisania takiego dokumentu i przekonuje, że wystarczy umowa ustna, lepiej od razu zrezygnować z usługi.
Wprawdzie zawarcie pisemnej umowy nie daje stuprocentowej gwarancji prawidłowego i terminowego wykonania prac, jednak w przypadku jakichkolwiek zaniedbań ze strony wykonawcy znacząco ułatwia dochodzenie naszych praw. Umowa sporządzona w formie pisemnej stanowi dowód powstania zobowiązania oraz jego treści. Bez niej trudno będzie nam udowodnić, za co konkretnie odpowiada ekipa budowlana. Dokładnie ustalone i spisane zasady współpracy pozwolą uniknąć ewentualnych konfliktów z wykonawcą, a dodatkowo przewidziane kary umowne wpłyną z pewnością na większą dyscyplinę podczas realizacji prac.
W artykule znajdziesz:
- Co zapisać w umowie z wykonawcą
- Jakie mogą być konsekwencje umowy ustnej
- Oznaczenie stron umowy
- Co dają rękojmia i gwarancja
- Terminy rozpoczęcia i zakończenia prac
- Wynagrodzenie wykonawcy
- Kiedy można odstąpić od umowy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych