Frankowicze w 2022 roku
Wyroki w sprawie kredytów frankowych
Pozycja tak zwanych frankowiczów jest dziś znacznie mocniejsza niż jeszcze kilka lat temu, mimo braku orzeczenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego odnośnie postępowania sądów powszechnych wobec klauzul abuzywnych. Większość spraw jest wygrywana, a w sądach upowszechnia się tendencja do unieważniania umów kredytowych.
Dotychczas sądy powszechne, które analizowały umowy kredytowe denominowane lub indeksowane w walutach obcych i stwierdzały niezgodność ich zapisów z prawem, przyjmowały dwie zasadnicze linie orzecznicze:
- odfrankowienie umowy kredytowej;
- unieważnienie umowy oraz wzajemne rozliczenie banku i kredytobiorcy – wg teorii salda (obowiązek zwrotu obciąża tylko jedną stronę, tę która uzyskała większą korzyć, a zwrot obejmuje tylko nadwyżkę wartości) albo teorii dwóch kondykcji (każda ze stron ma własne roszczenie o zwrot spełnionego świadczenia: bank o zwrot kwoty wypłaconego nominalnie kredytu, a kredytobiorca o zwrot świadczeń spełnionych na rzecz banku).
Eksperci podkreślają, że sądy wydawały do tej pory różne orzeczenia w bliźniaczych sprawach, na przykład dotyczących umów z tego samego roku i tego samego banku. Tę sprawę miał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy, jednak – mimo czterech podejść – do tej pory nie wydał stosownej uchwały.
Ostatnie posiedzenie – z 2 września 2021 r ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych