Murator Budowa Tlen dla domu

Tlen dla domu

Nawiewniki okienne i ścienne

Radosław Murat
Radosław Murat NAPISZ DO AUTORA

Za usuwanie zużytego powietrza odpowiadają piony wentylacyjne. One jednak nie wpuszczają do budynku świeżego powietrza. Skąd zatem się ono bierze? W dużej mierze zawdzięczamy to nawiewnikom montowanym w oknach lub ścianach zewnętrznych.

Od kiedy większość budynków ma szczelną izolację cieplną oraz szczelne okna, nawiewniki stały się koniecznością. Brak bowiem szpar i dziur, przez które w starych domach hulał wiatr. Hulał, to może za mocno powiedziane, ale na pewno przenikał, niosąc chłód, ale też dostarczając świeżego powietrza.

Obecnie, o ile dom nie jest budynkiem pasywnym, wymagającym stuprocentowej szczelności, świeże powietrze możemy sobie zapewnić przez otwarcie okien i drzwi lub ustawienie skrzydeł okien w pozycji mikrorozszczelnienia. Gdy te pozostają szczelnie zamknięte, powietrze dostaje się do wnętrza przez nawiewniki.

nawiewniki-okienne-i-scienne.jpeg
Gdy w budynku działa system wentylacji grawitacyjnej bądź mechanicznej, nawiewniki są niezbędne, by zapewnić właściwą wymianę powietrza fot. Marcin Czechowicz, projekt domu i wnętrz: Paulina Staruń
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 6/2025 Tekst Radosław Murat
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł