System ETICS – na co zwrócić uwagę?
Ocieplenie ścian to znaczna pozycja w budżecie przeznaczonym na budowę i wykończenie domu. Jak więc dobrać system? Jakimi zasadami kierować się przy prowadzeniu prac?
ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems), w rozumieniu przepisów prawnych, to wyrób budowlany. Zanim zostanie dopuszczony do sprzedaży i stosowania w budownictwie, przechodzi szereg badań i testów w autoryzowanym laboratorium, podczas których ustalane są jego ostateczne parametry. Na ich podstawie wystawiana jest Europejska Aprobata Techniczna, którą potwierdza znaczek CE widniejący na opakowaniu każdego z elementów systemu lub bezpośrednio na produkcie. Alternatywą jest Europejska Ocena Techniczna. Firma oferująca system musi też sporządzić dla niego Deklarację Właściwości Użytkowych. Możliwe jest też wydanie dla systemu Krajowej Aprobaty Technicznej. Zamiast znaczka CE stosowany jest wówczas znak B. Ważnym dokumentem jest wtedy Krajowa Deklaracja Zgodności z Aprobatą.
Gdy inwestor postanowi wymienić któryś z produktów systemu na inny, jego aprobaty i deklaracje tracą wartość. Nie ma żadnej pewności, czy zaproponowany zamiennik będzie dobrze „współpracował” z innymi wyrobami. Niestety, bywa z tym ...
W artykule znajdziesz:
- Co to jest system ETICS
- Jak przygotować podłoże
- Tajniki klejenia płyt ociepleniowych
- Jak wykonać wierzchnie warstwy wykończeniowe
- Koszty ocieplenia ścian
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych