Prądotwórcza elewacja
Panele fotowoltaiczne na dobre zadomowiły się na naszych dachach. Kusząca stała się też możliwość przeznaczenia na nie powierzchni pionowych, więc instalacje PV zaczynają się pojawiać także na fasadach.
Wymagania dotyczące pozyskiwania darmowej energii odnawialnej wprowadzają na rynek materiałów fasadowych nowego gracza – moduły fotowoltaiczne BIPV. Powstają z nich atrakcyjne, futurystyczne elewacje zasilające część urządzeń w budynku. Póki co są stosowane głównie w budynkach komercyjnych, ale już niebawem futurystyczne fasady pozyskujące darmowy prąd zapewne pojawią się także na domach jednorodzinnych.
Elementami instalacji fotowoltaicznej oprócz paneli są: inwerter (falownik), który zmienia prąd stały w przemienny, zabezpieczenia oraz licznik energii dostarczany przez zakład energetyczny (operatora sieci przesyłowej). Gdy decydujemy się na magazynowanie prądu u siebie, potrzebne są nam akumulatory oraz regulator ich ładowania.
Panele najlepiej montować na najbardziej nasłonecznionej ścianie domu, czyli tej, która jest skierowana na południe. Nic nie powinno jej zasłaniać, gdyż każdy cień drastycznie obniża sprawność ogniw fotowoltaicznych. Jednak południowe fasady są często zarezerwowane dla dużych przeszkleń, dzięki którym w domu jest widno, więc ...
W artykule znajdziesz:
- informacje, co to są moduły fotowoltaiczne BIPV
- porady, jak zrobić fasadę z modułów BIPV
- informacje, czy tradycyjne panele PV można zamontować na elewacji
- zestawienie zalet i wad fasad fotowoltaicznych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych