Podłoga na gruncie
To powszechnie stosowana, prosta i szybka technologia budowy podłogi parteru lub piwnicy. Ma ona być trwała, mocna, ciepła i odporna na wilgoć. Przedstawiamy najpopularniejszy, typowy sposób jej wykonania.
Taka podłoga nie opiera się na fundamentach, więc ich nie obciąża. Oparta bezpośrednio na gruncie przenosi na niego obciążenia od ścian działowych i wyposażenia najniższej kondygnacji. Dlatego wymaga solidnej podstawy.
Podłogę na gruncie wykonuje się w dwóch etapach. Po zbudowaniu fundamentów robi się podbudowę i płytę betonową. Drugą część prac przeprowadzamy, gdy są już wzniesione ściany i stropy, najczęściej po zakończeniu stanu surowego otwartego.
Baza
Żeby zrobić podbudowę, z miejsca, na którym ma być posadowiony dom, trzeba usunąć humus. Jest to materiał organiczny, który z czasem ulegnie przekształceniu w kompost i zmniejszy swoją objętość. W glebie są także zarodniki roślin – mogłyby się z nich rozwinąć grzyby i pleśnie. Gdybyśmy zrobili podbudowę na takiej podstawie, groziłoby to obniżeniem się poziomu podłogi na gruncie i jej pęknięciem, a nawet zapadnięciem się. Z tego samego powodu nie należy ...
W artykule znajdziesz:
- instrukcję wykonania krok po kroku podłogi na gruncie
- sposób wykonania izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej oraz termoizolacji
- zdjęcia pokazujące poszczególne etapy budowy
- rysunki techniczne, dzięki którym unikniesz błędów wykonawczych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Współpraca Iwona Wysińska