Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
Zmiana grubości izolacji cieplnej to jedna z częstych modyfikacji wprowadzanych do projektu domu na etapie jego adaptacji. Dzięki zastosowaniu innej ilości materiału ociepleniowego lub wyborowi produktu o innych parametrach niż przewidział architekt przygotowujący tak zwany projekt gotowy, można zoptymalizować wydatki związane z zakupem materiałów i późniejszym ogrzewaniem domu.
Koszty ogrzewania rosną, więc można się spodziewać, że bardziej się opłaca zainwestować w grubszą warstwę izolacji, niż ponosić większe wydatki eksploatacyjne przez wiele lat. Czy rzeczywiście tak jest? Żeby się o tym przekonać, policzyliśmy, ile kosztuje ciepło przenikające przez ściany zewnętrzne domu i ile trzeba zapłacić za materiał do ich ocieplenia w zależności od jego grubości. Porównanie sumy tych wydatków poniesionych w określonym czasie dało nam odpowiedź na pytanie, jak grubą warstwę izolacji warto zastosować.
W artykule znajdziesz:
- Jak obliczyć straty ciepła
- Porównanie kosztów dla ogrzewania gazem ziemnym, peletami lub pompą ciepła powietrze-woda
- Koszt wykonania ocieplenia
- Porównanie kosztów dla ogrzewania gruntową pompą ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych