Odszyfrowanie styropianu
Jak czytać informacje na opakowaniu
Nie ma szczegółowych uregulowań dotyczących oznaczania zastosowań styropianów budowlanych. Dlatego wielu inwestorów nie wie, jak wybrać odpowiedni produkt i jakich informacji szukać na opakowaniu. O wyjaśnienie tego poprosiliśmy eksperta.
Stosowany obecnie sposób oznaczania wyrobów do wykonania izolacji cieplnej ze styropianu EPS (polistyrenu ekspandowanego) został ustalony w normie PN-EN 13163 i odnosi się do wszystkich rodzajów płyt styropianowych.
Informacje podane na wyrobie, jego etykiecie albo opakowaniu powinny przede wszystkim umożliwiać jednoznaczną identyfikację wyrobu, producenta lub jego autoryzowanego przedstawiciela oraz miejsce i czas produkcji, co ma podstawowe znaczenie w przypadku ewentualnych reklamacji.
Dawniej krajowa norma dotycząca zastosowań wyrobów ze styropianu podawała dokładną klasyfikację wyrobów i ich zastosowanie w budownictwie. W nazwie produktu były wyróżnione dwa parametry klasyfikujące: naprężenia ściskające przy 10-procentowym odkształceniu względnym oraz współczynnik przewodzenia ciepła λ. (Przykładowo w nazwie styropianów EPS 70-040 Fasada i EPS 100-038 Dach/Podłoga wartości 70 i 100 to naprężenia, a 040 i 038 to λD równa odpowiednio 0,04 i 0,038 – red). Po wycofaniu w 2012 r ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, dlaczego na każdej paczce styropianu powinno być podane jego zastosowanie - na przykład fasada, dach itp.
- informację, jakie dokumenty powinny być dostarczone do punktu sprzedaż wraz z partią styropianu
- wykaz cech, które muszą być określone w oznaczeniu wyrobu niezależnie od przewidywanego zastosowania
Podajemy też na co przede wszystkim powinien zwrócić uwagę inwestor kupujący styropian do swojego domu. Można tu znaleźć informacje także o tym, co nie jest ujęte w normie, ale jest ważne ze względu na obowiązujące w Polsce warunki techniczne.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych