Ocieplenie przyjazne naturze
Ekologiczne materiały termoizolacyjne
Budownictwo stara się być coraz bardziej ekologiczne i nie dotyczy to wyłącznie zmniejszania śladu węglowego wynikającego z energooszczędnej eksploatacji budynków. Na popularności zyskują też ekomateriały budowlane, w tym te do ocieplania domów.
Przepisów na ekologiczne budowanie jest wiele, od radykalnych koncepcji wznoszenia domów z gliny i słomy, krytych strzechą, pobielonych wapnem, po wybieranie rozwiązań bardziej typowych, ale z uwzględnieniem ich wpływu na środowisko.
Budowanie przyjazne naturze nie jest dostatecznie rozpropagowane i wszelkie kalkulacje wskazują, że wymaga poniesienia wyższych kosztów. Niemniej przybywa inwestorów świadomie decydujących się na większe wydatki, jeśli w rezultacie może to oznaczać krok ku zmniejszeniu emisji trujących substancji do atmosfery czy wody.
Widać to zwłaszcza w dziedzinie produktów do ocieplania, gdzie polistyrenowi, poliuretanowi czy wytwarzanej ogromnym nakładem energii wełnie mineralnej zaczyna rosnąć konkurencja w postaci materiałów pochodzenia naturalnego, których produkcja nie generuje zanieczyszczeń, lub wyrobów uzyskiwanych w procesie recyklingu. Czy zastąpią one termoizolacyjne klasyki? Czas pokaże, ale póki co warto zapoznać się z asortymentem ekoociepleń i sprawdzić, o ile są droższe.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych