Murator Budowa Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych
Szkoła budowania. Lekcja 9

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych

Radosław Murat
Radosław Murat NAPISZ DO AUTORA

Izolacja termiczna ścian i materiał do ich wykończenia to dwie strony jednego medalu. Ocieplenie da komfort i oszczędności, fasada zadecyduje o wyglądzie budynku oraz zapewni izolacji ochronę. Elewację możemy otynkować, obłożyć drewnem, zastosować bardziej oryginalny materiał lub połączyć kilka rozwiązań.

Aby sprostać surowym wymogom przepisów budowlanych, ściany zewnętrzne potrzebują porządnej izolacji cieplnej, która zapobiegnie wychładzaniu się wnętrz i związanemu z tym nadmiernemu zużyciu energii. Obecnie większość domów ma ściany dwuwarstwowe, co znaczy, że tworzy je część nośna – mur - i ocieplenie zewnętrzne. Nawet domy szkieletowe, w których materiał ociepleniowy jest umieszczony między belkami konstrukcyjnymi i praktycznie stanowi objętościową większość, także dodatkowo obkłada się od zewnątrz wełną lub styropianem, aby zapewnić jak najwyższą szczelność termiczną.

Taki sposób izolowania ścian nie stwarza prawie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o typ fasady. Mimo to większość inwestorów pozostaje przy sprawdzonych pomysłach, wybierając tynk lub okładzinę z desek. Przybywa jednak zwolenników rozwiązań bardziej oryginalnych, chcących na przykład, by ich dom wyglądał jak wymurowany ze starej cegły, aby zdobiły go wielkie płyty lub miał on na fasadzie to samo, co na dachu.

Ten ...

ocieplenie-scian-i-elewacja.jpeg
Nie od dziś na ścianach domów stosuje się różne połączenia materiałów elewacyjnych: drewno z kamieniem, deski i metal lub jak tu – tynk z wąskimi lamelami drewnianymi fot. WOLFHOUSE

W artykule znajdziesz:

Wyjaśnienie, jakie materiały stosowane są do ocieplania ścian od zewnątrz

Omówienie dwóch glównych metod ocieplania i wykańczania ścian

Garść informacji o tynkach stosowanych w systemach ETICS

Prezentację materiałów do wykonywania okładzin fasadowych na ruszcie nośnym

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 10/23 Tekst Radosław Murat
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł