Murator Budowa Niskoenergetyczny dom z modułów

Niskoenergetyczny dom z modułów

Robert Kaliszak
Robert Kaliszak

W Europie Zachodniej budownictwo modułowe przeżywa renesans, a w Polsce nadal budzi nieufność i jest mylnie kojarzone z „wielką płytą” czasów PRL-u. Prezentowana realizacja to dowód na to, że przestrzenne prefabrykaty o dobrej jakości wykonania pozwalają w szybkim czasie wybudować dom w wysokim standardzie energetycznym i użytkowym.

dom-modulowy.jpeg
Ten dom prototypowy z uwagi na miejscowe uwarunkowania ma dach dwuspadowy, choć wzniesiono go z modułów zaprojektowanych głównie z myślą o budownictwie z dachem płaskim. Prosta forma, duże przeszklenia i modne materiały wykończeniowe są odpowiedzią na współczesne trendy architektoniczne fot. Michał Ludwisiak

Trendem we współczesnym budownictwie mieszkaniowym jest nowoczesna i prosta architektura, optymalny układ funkcjonalny budynku uzyskiwany na stosunkowo niewielkiej powierzchni, wysoka jakość wykonania i materiałów, co z korzyścią przekłada się na komfort zamieszkania. Jednocześnie zachodzi potrzeba spełnienia oczekiwanych przez inwestorów wymogów ekonomicznych, krótkiego czasu realizacji inwestycji, niskiego śladu węglowego i wysokiej efektywności energetycznej. Wszystkim tym oczekiwaniom może sprostać modułowe budownictwo prefabrykowane.

Głównym atutem prefabrykatów modułowych jest najwyższa jakość wykonania, którą znacznie łatwiej osiągnąć w fabryce niż na placu budowy. Wykorzystanie linii produkcyjnej zapewnia stały standard jakości, krótki czas realizacji, niski nakład pracy przy wykorzystaniu dużej automatyzacji, a tym samym istotną redukcję kosztów. Z kolei na budowie wiele zależy od pogody, dostępności precyzyjnych narzędzi, logistyki, a przede wszystkim od czynnika ludzkiego.

Istotną zaletą prefabrykatów modułowych jest także to, że już w fabryce są one całkowicie wykończone, a ...

W artykule znajdziesz:

  • Prototypowy dom wybudowany z systemowo opracowanych modułów - wykończonych z zamontowanymi instalacjami
  • Plany i parametry prezentowanego domu
  • Opis przyjętych rozwiązań technologicznych
  • Fotorelację z budowy modułów i ich montażu na placu budowy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 9/23 Tekst Robert Kaliszak
Zdjęcia Michał Ludwisiak
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł