Niech żyje równość!
Tynki i gładzie do wykańczania wnętrz
Istnieje kilka sposobów na wykończenie ścian w pomieszczeniach, ale tynkowanie ich powierzchni i cyzelowanie nierówności gładzią to metoda wciąż najpopularniejsza, jak również najbardziej ekonomiczna.
Tynki i gładzie układamy wewnątrz domu, na ścianach i sufitach, gdy budynek osiądzie, czyli najlepiej po około 2-3 miesiącach od zakończenia budowy. Muszą być już wstawione okna i drzwi wejściowe, a na dachu powinno znajdować się pokrycie. Dobrze, żeby działał system ogrzewania.
Wykończenie „na mokro”, przy użyciu zapraw i mas, sprawdza się przede wszystkim w domach murowanych, ale dopuszczalne jest też w budynkach o konstrukcji szkieletowej. Stosuje się wtedy gładzie, a tynkowanie nie jest już potrzebne, gdyż okładzinę wewnętrzną szkieletu tworzą płyty: gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe albo cementowo-włóknowe. Gładź ma wtedy jedynie ujednolicić płaszczyznę, nadać jej aksamitną fakturę i jasny kolor. Do wyboru mamy wiele tynków i gładzi. Większość z nich to suche mieszanki pakowane do worków, wymagające rozrobienia z wodą, ale na rynku pojawia się coraz więcej mas gotowych, dostępnych w wiaderkach.
W artykule znajdziesz:
- przegląd typów tynków do wykańczania wnętrz
- informacje o tynkach maszynowych i ręcznych
- wyjaśnienie, po co jest gładź i jakie rodzaje gładzi mamy do dyspozycji
- zasady tynkowania i wyrównywania powierzchni gładzią
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych