Nawierzchnia na lata
Jak i czym utwardzić nawierzchnię podjazdu i ścieżki
Utwardzone nawierzchnie są stałym elementem każdej posesji. Pomagają uporządkować przestrzeń i usprawnić komunikację. Do wyboru jest wiele materiałów pozwalających na uzyskanie różnorodnych efektów wizualnych. Aby nawierzchnia była trwała, konieczne jest poprawne wykonanie wszystkich jej warstw.
Dobrze zaprojektowana nawierzchnia jest przede wszystkim estetyczna i wygodna. Na efekt wizualny wpływają wielkość, kształt, kolorystyka i faktura elementów, z których są zbudowane ścieżka i podjazd. Duże płyty o jednolitej fakturze i jednorodnym kolorze pasują do nowoczesnej architektury i podkreślą jej ascetyczną formę. Z kolei elementy o mniejszych wymiarach dają swobodę kształtowania nawierzchni, także o liniach falistych. Aby wygodnie korzystać z utwardzonej ścieżki ogrodowej, powinna ona mieć nie mniej niż 80 cm szerokości. W przypadku podjazdu za minimum przyjmuje się 3 m, ale jeśli jest on długi lub jego nawierzchnia zapewnia również dojście do domu, wówczas nie powinien być węższy niż 4,5 m.
Z wielkością i liczbą utwardzonych powierzchni wiąże się komfort przemieszczania, ale nie można zapominać o aspekcie retencji wody opadowej. Rynek oferuje wyroby, które umożliwiają tworzenie bioaktywnych powierzchni utwardzonych. Są to płyty ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych