Lekkie ścianki z zasadami
Jak montować szkieletowe działówki
Ściany działowe o konstrukcji szkieletowej są najlżejsze i najszybciej się je buduje, ale nie jest to najprostsze. Przedstawiamy zasady, których znajomość pozwoli uniknąć błędów montażowych.
Tradycyjne, czyli murowane ściany działowe, budujemy wówczas, gdy dom ma wykonane stropy i więźbę dachową (o ile projekt nie przewiduje płaskiego stropodachu). Dostawia się je zatem jako ostatnie. Nie przenoszą i nie powinny przenosić żadnych obciążeń konstrukcyjnych, jedynie ciężar własny i tego, co na nich wisi. Z kolei działowe ściany szkieletowe montujemy dopiero wtedy, gdy dom został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, a więc ma pokrycie dachowe, okna, drzwi, tynki i wylewki podłogowe. Muszą być do tego czasu zakończone wszelkie prace mokre.
Lekkie działówki są o tyle lepsze od murowanych, że bez większych problemów uda się je dostawić nawet w domu gotowym, w pełni wykończonym. Nadmiernie skomplikowany nie jest również ich demontaż. Budowa nie wymaga specjalistycznych narzędzi i nie grożą nam uciążliwe przerwy technologiczne. Wewnątrz takich ścian można poprowadzić różne przewody instalacyjne – kable elektryczne, rury ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o tym, z czego można zbudować konstrukcję nośną lekkiej ściany działowej
- katalog płyt do wykańczania takich ścian
- omówienie kwestii izolacyjności akustycznej lekkich przegród
- zasady budowy lekkich ścian działowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych