Koszty budowy domu
Jak nad nimi zapanować
Wybudowanie domu to przedsięwzięcie bardzo obciążające finansowo. Składają się na nie kosztowne etapy, ale na każdym można poczynić rozsądne oszczędności. Bardzo duże, jeśli pomyśli się o tym już przy wyborze projektu.
Budowę trzeba zaplanować tak, żeby uniknąć przestojów z powodu braku pieniędzy na zakup materiałów lub wynagrodzenie ekipy budowlanej. Przestoje generują dodatkowe koszty i kłopoty, na przykład konieczność zabezpieczania domu lub jego elementów przed zniszczeniem.
Szacuje się, biorąc pod uwagę wszelkie koszty ponoszone w związku z budową, że optymalny czas jej trwania to 18 miesięcy. Przepisy Prawa budowlanego nie narzucają terminu ukończenia budowy, ale jeśli będziemy musieli zawiesić inwestycję prowadzoną na podstawie pozwolenia na budowę, nie możemy dopuścić do jego wygaśnięcia (pozwolenie wydawane jest bezterminowo, ale wygasa, gdy przerwa w pracach trwa dłużej niż trzy lata). Skutkuje to bowiem koniecznością ponownego wystąpienia o pozwolenie i złożeniem w starostwie bądź urzędzie miasta projektu budowlanego zgodnego z aktualnymi przepisami technicznymi i miejscowymi. W takiej sytuacji mogłoby się okazać, że trzeba od nowa zlecić opracowanie projektu dostosowanego do aktualnie ...
W artykule znajdziesz:
- Jak wybrać odpowiedni projekt
- Jak kontrolować wydatki i nie przepłacić za materiały czy robociznę
- Przykładowe koszty budowy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych