Jaka blacha
Istnieją wstępne ograniczenia w doborze materiału pokryciowego wynikające z lokalnych uwarunkowań i specyfiki każdego budynku.
Mamy do wyboru pięć materiałów – blachę stalową powlekaną, cynkowo-tytanową, aluminiową oraz mniej popularną miedzianą i ze stali nierdzewnej. Wszystkie one są dostępne w formie płaskiej blachy nawiniętej na kręgi albo wstępnie profilowanych arkuszy o różnej długości z przeznaczeniem do łączenia na rąbek. W zależności od konstrukcji dachu może to być rąbek kątowy, stojący pojedynczy lub stojący podwójny – tak zwany felc. Zawsze wymaga ręcznej obróbki. Blachy stalowa powlekana, aluminiowa i cynkowo-tytanowa są też dostępne w postaci gotowych paneli zatrzaskowych.

W przypadku dachów o zróżnicowanej budowie albo takich, które wymagają skomplikowanych obróbek, na przykład wykonywania rąbków kątowych przełamanych do połączeń gzymsów ze ścianą czy leżących na łączeniach wzdłużnych, lepiej zrezygnować z paneli zatrzaskowych. Nie są one tak plastyczne i nie gwarantują takiej szczelności jak blacha płaska układana na rąbek stojący
fot. PLANNJA
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych