Hydroizolacja
Prawdy i mity
Każdy dom niezależnie od wielkości, kształtu, a także sposobu posadowienia trzeba zabezpieczyć przed wilgocią. Choć informacje na temat hydroizolacji znajdziemy w projekcie, to często są one pobieżne. O wyjaśnienia poprosiliśmy ekspertów.
Kluczową kwestią, jaką należy sprawdzić w projekcie, jest rodzaj hydroizolacji – przeciwwilgociowa czy przeciwwodna. Od tego zależy bowiem, jakie rozwiązanie technologiczne i materiałowe może być zastosowane. Izolacje przeciwwilgociowe chronią podziemne części budynku przed wodą niewywierającą ciśnienia. Można je stosować w gruntach przepuszczalnych dla wody, gdy lustro wód gruntowych znajduje się poniżej poziomu posadowienia. Woda opadowa szybko wsiąka w podłoże i grawitacyjnie przesącza się w niższe partie, nie napiera na ściany fundamentowe. Podstawowym zadaniem hydroizolacji jest ochrona fundamentów przed wilgocią znajdującą się w gruncie.
Tam, gdzie warunki są trudniejsze – grunt nie przepuszcza wody (po intensywnych opadach woda gromadzi się wokół fundamentów) lub okresowo podnosi się lustro wody gruntowej (na przykład ławy są wtedy w strefie mokrego gruntu) – ochrona podziemnej części musi być solidniejsza. Wówczas fundamenty osłania się izolacją przeciwwodną. Ale znajomość tych podstawowych zasad to często zbyt ...
W artykule znajdziesz:
- 15 stwierdzeń dotyczących hydroizolacji, które często można usłyszeć od wykonawców na budowie
- podpowiedź jaką papę wybrać na hydroizolację
- wskazówki, którymi należy się kierować przy zakupie masy bitumicznej na izolację fundamentów.
Zaproszeni przez nas eksperci z branży hydroizolacji wyjaśniają, dlaczego większości z powszechnych opinii na temat hydroizolacji nie powinniśmy przyjmować za dobrą monetę. Ta wiedza pozwoli uniknąć wielu błędów wykonawczych, które później są bardzo trudne do naprawy, a czasem wręcz niemożliwe.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Eksperci Łukasz Czapliński – kierownik produktu zaprawy techniczne w firmie Weber Saint Gobain, Grzegorz Gładkiewicz – doradca techniczny w firmie Icopal, Maciej Rokiel – Polskie Stowarzyszenie Mykologów Budownictwa, rzeczoznawca budowlany SITPMB NOT, Andrzej Król – doradca techniczny Sopro Polska