Grzejniki
Przede wszystkim powinny dobrze grzać, a dopiero potem - elegancko się prezentować. Najlepiej, jeśli uda się te zalety pogodzić.
1. Planuj
Większość budowanych w Polsce domów ma konstrukcję murowaną, a więc stosunkowo dużą bezwładność cieplną. Dlatego do ich ogrzewania stosuje się zazwyczaj wodne instalacje grzewcze, które w takich warunkach sprawdzają się znacznie lepiej od powietrznych. W systemach powietrznych do wnętrz wymagających ogrzewania wdmuchuje się po prostu ciepłe powietrze, w wodnych potrzebne są dodatkowe wymienniki, które odbiorą ciepło od gorącej wody krążącej w instalacji i przekażą je do pomieszczeń. Tę funkcję pełnią grzejniki.
Temperatura powietrza oraz temperatura przegród budowlanych w ogrzewanych wnętrzach mają duże znaczenie dla komfortu przebywających w nich osób i dlatego odpowiednie zaprojektowanie instalacji grzewczej oraz dobranie grzejników będących jej istotnym elementem są takie ważne. Zwłaszcza że oprócz komfortu chodzi także o koszty inwestycyjne, wydatki na eksploatację i wreszcie wystrój i estetykę wnętrz. Jeśli nie uda się tak dobrać grzejników, by były ich ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o rodzajach grzejników i sposobie ich działania
- zasady doboru grzejników do wielkości strat ciepła i rodzaju ogrzewanego wnętrza
- warunki współpracy różnych grzejników w jednej instalacji
- orientacyjny koszt grzejników do średniej wielkości domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych