Folia paroizolacyjna
To produkt, który od blisko trzydziestu lat jest stosowany przy budowie każdego domu, przynajmniej w połaciach dachowych. Jego zadaniem jest ochrona izolacji termicznej przed zawilgoceniem. Ale wybór konkretnej folii paroizolacyjnej wcale nie jest prosty. Zobaczmy, co polecają producenci.
Paroizolację stosuje się zwłaszcza w przegrodach, które są wypełnione wełną mineralną. Układa się ją od strony ogrzewanego wnętrza. Zgodnie z prawami fizyki, gdy przez przegrodę przepływa powietrze - z ogrzewanego wnętrza na zewnątrz - może dojść do wykroplenia się zawartej w nim pary wodnej. Kondensacja to skutek ochładzania się powietrza. I choć wilgoć nie szkodzi włóknom wełny, bo wszystkie wyroby są hydrofobizowane, to jednak gdy w jej strukturze zamiast powietrza jest wykroplona para wodna, wełna traci swoje właściwości izolacyjne i mniej skutecznie chroni przed utratą ciepła z pomieszczeń. Utrzymująca się wilgoć szkodzi także konstrukcji drewnianej, między którymi jest ułożona wełna, tworzy bowiem warunki sprzyjające korozji biologicznej drewna, a to może doprowadzić do obniżenia wytrzymałości konstrukcji na obciążenie.
We współczesnym budownictwie energooszczędnym przed paroizolacją stoją też inne zadania. Po pierwsze pomaga zapewnić szczelność powietrzną budynku. Istotne jest więc ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych