Dom murowany czy szkieletowy?
Proporcja między domami murowanymi a szkieletowymi uległa u nas znacznej zmianie. Popularność tych drugich w ciągu ostatniej dekad wzrosła. Nigdy dotąd nie było aż tak wielu firm, które je budują. Mimo to widać, że mury wciąż cieszą się dużym zaufaniem inwestorów. Jeśli marzy ci się dom, sprawdź, która z tych dwóch technologii będzie dla ciebie lepsza.
1. Murowanie czy skręcanie
Choć ściany murowane i szkieletowe pełnią dokładnie te same funkcje, to pod względem konstrukcyjnym leżą na przeciwległych biegunach. Do budowy pierwszych potrzebna jest zaprawa murarska, drugie wznosi się z elementów drewnianych, drewnopochodnych lub stalowych, łączonych mechanicznie, bez użycia klejów ani zapraw. W przypadku ścian murowanych wymagających ocieplenia, izolacja taka umieszczana jest przeważnie na ich powierzchni zewnętrznej. W ścianach szkieletowych także, ale znaczna jej część znajduje się między słupami i belkami, dzięki czemu całkowita grubość ściany może być mniejsza. Materiału termoizolacyjnego jest tu więcej niż surowca konstrukcyjnego.
W artykule znajdziesz:
- porównanie ścian murowanych i szkieletowych
- omówienie, w której technologii buduje się szybciej, a która zapewnia większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe
- charakterystkę domów murowanych i szkieletowych pod względem trwałości, łatwości budowy, parametrów cieplnych i akustycznych
- koszty budowy domów murowanych i szkieletowych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych