Murator Budowa Dom, który nie utrudnia życia

Dom, który nie utrudnia życia

Usprawnienia dla mieszkańców z niepełnosprawnościami

Radosław Murat
Radosław Murat NAPISZ DO AUTORA

Dom budujemy przeważnie w młodym wieku, gdy jesteśmy aktywni i sprawni. Zegar jednak bije i kiedyś nasza forma fizyczna spadnie. Mogą też przytrafić się choroba lub wypadek, które zmuszą nas do dokonania w domu przeróbek niezbędnych, by móc w nim wygodnie i bezpiecznie mieszkać.

dom-dla-osob-z-ograniczeniami-ruchowymi.jpeg
Najlepiej byłoby zbudować dom wygodny dla wszystkich. Niestety nikt nie chce ponosić takiego kosztu i mało kto zakłada przykre scenariusze. A niespodziewana niepełnosprawność zmusza do dostosowania budynku do zupełnie nowych okoliczności fot. Marcin Czechowicz, projekt domu: Stanisław Arciuch/TOP-BUD

Nie wszystkie remonty mają na celu odnowienie domu. Nierzadko powodem jest potrzeba dokonania konkretnych modernizacji. Niestety, bywają też związane z utratą zdrowia mieszkańców. Trzeba wtedy wprowadzić w domu rozmaite zmiany, zlikwidować te elementy i rozwiązania, które wcześniej były funkcjonalne, a teraz stały się barierą.

Skala takiego remontu zależy od rodzaju i stopnia niepełnosprawności zamieszkującej go osoby lub osób. Inaczej będzie się to przedstawiać, gdy chodzi o niepełnosprawność ruchową, inaczej, gdy mamy do czynienia z ograniczeniem widzenia lub słyszenia.

Sprawdźmy więc, jak zaplanować taki remont, co w domu będzie wymagało poprawki, co trzeba dokupić i czy można liczyć na dofinansowanie pozwalające zmniejszyć czekające nas niemałe obciążenie finansowe.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 12/2024 Tekst Radosław Murat
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł