Budowlany antykwariat
Materiały wykończeniowe z drugiej ręki
W myśl idei zero waste i dla zdobycia unikatowych materiałów coraz częściej buszujemy po budowlanych „lumpeksach”. Sprawdźmy, na jakie znaleziska możemy tam liczyć i do czego je wykorzystać.
Choć nie doczekaliśmy się jeszcze stacjonarnych punktów handlu wszelką budowlaną starzyzną, w internecie znajdziemy mnóstwo produktów porozbiórkowych szukających nowych właścicieli. Najwięcej niespodzianek czeka nas po tym względem na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, ale nie brak też firm, które anonsują stałą lub okresową dostępność rozmaitych budowlanych wyrobów do ponownego wykorzystania.
Zafundowanie drugiego życia czemuś, co przestało być komuś potrzebne, to sedno ideologii zero waste, zakładającej, że nic, co ma jeszcze wartość, nie powinno zostać zmarnowane. To echo koncepcji zrównoważonego rozwoju, wprowadzającej pojęcie cyklu życiowego produktów. Im jest on dłuższy, tym lepiej dla środowiska. Nie chcąc wyrzucać na śmieci tego, co jest jeszcze zdatne do użytku, przyczyniamy się do wydłużenia tego cyklu o kolejne lata.
W epoce nadprodukcji, wiążącej się między innymi z nadmierną eksploatacją surowców, zatrważającą skalą zaśmiecenia planety, emisją zanieczyszczeń do atmosfery i negatywnym wpływem ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, dlaczego warto korzystać z materiałów budowlanych z odzysku
- wiele inspiracji, jak nadać drugie życie starym cegłom, drewnu, kafelkom
- przykładowe ceny materiałów z drugiej ręki
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych