Budowa
Kominy na lata
Zasady budowy kominów tradycyjnych
Fundament. Pod każdego rodzaju komin powinien być przewidziany fundament w formie oddzielnej stopy lub poszerzonej ławy i ściany fundamentowej.
Wkład. Wkłady stalowe powinni montować instalatorzy. Ceramiczne, czyli kamionkowe bądź szamotowe, bywają też instalowane przez ekipę budowlaną. Łączy się je wzajemnie na zakładkę i spaja kitem kwasoodpornym.
Obudowa. Obudowy kominów wznosimy po to, aby umieścić wewnątrz wkład kominowy ze stali bądź ceramiki. Czasem też murujemy komin samodzielny – wentylacyjny bądź dymowy, w którym nie będzie wkładu. Kominy z pustaków ceramicznych lub cegieł muruje się na zaprawę cementowo-wapienną – rzadziej na klejową. Pustaki ceramiczne wymagają obmurowania cegłami, pustaki keramzytobetonowe – nie. Przegrody między poszczególnymi kanałami biegnącymi w obudowie powinny mieć szerokość minimum 12 cm (szerokość jednej cegły).
Izolacja. Termoizolację osłaniającą wkład kominowy ze stali lub z kamionki wykonuje się z wełny mineralnej w postaci fabrycznie ponacinanych ...
W artykule znajdziesz:
- zasady budowy kominów tradycyjnych
- informacje o kominach systemowych, a także stalowych kominów dwuściennych
- rysunki techniczne, dzięki któremu unikniesz typowych błędów podczas budowy
- wiadomości na temat wznoszenia komina z podziałem na poszczególne etapy budowy domu, wraz z którymi komin powstaje (fundamenty, ściany, stropy, dach)
- przegląda materiałów, z których wznosi się kominy
- podpowiedź architekta dotyczącą sytuowania kominów w domach
- zestawienie kosztów budowy komina
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych