Beton komórkowy SOLBET – z myślą o środowisku
Beton komórkowy SOLBET to materiał umożliwiający łatwą i szybką budowę domów energooszczędnych, ale również neutralny dla środowiska praktycznie na każdym etapie jego „życia”. Dzięki temu pozwala murować budynki spełniające założenia zrównoważonego, ekologicznego i nowoczesnego budownictwa.
Stosowany do budowy domów beton komórkowy SOLBET jest materiałem zdrowym i bezpiecznym dla środowiska między innymi dzięki wykorzystywanym do jego produkcji surowcom naturalnym. Wytwarzany jest z piasku kwarcowego, wapna, cementu, gipsu i wody. Do produkcji stosuje się również minimalne ilości środka porotwórczego. Spulchnia on masę, w wyniku czego powstają w niej miliony mikroporów wypełnionych powietrzem, którym materiał zawdzięcza wysokie właściwości termoizolacyjne.
Również sposób pozyskiwania surowców wykorzystywanych do produkcji betonu komórkowego SOLBET wpisuje się w proekologiczną politykę firmy. Piasek jest dostarczany z kopalni znajdującej się w otoczeniu zakładów produkcyjnych. Pozwala to maksymalnie ograniczyć transport i wynikające z niego obciążenia środowiska.
Własne źródła energii odnawialnej
Już w 2009 r., jako pierwszy producent materiałów budowlanych w Polsce, firma SOLBET zainwestowała we własne turbiny wiatrowe. Inwestycja ta od samego początku miała uczynić produkcję betonu komórkowego jeszcze bardziej ekologiczną. W 2022 r. ilość energii wytwarzanej przez turbiny wiatrowe stanowiła 105% rocznego zapotrzebowania na prąd całej firmy, co przyczyniło się do znacznej redukcji emisji zanieczyszczeń. W 2023 r. na terenie zakładu produkcyjnego w Solcu Kujawskim zrealizowano kolejną proekologiczną inwestycję – instalację produkującą zielony wodór w procesie elektrolizy, która wykorzystuje w tym celu nadwyżki energii odnawialnej wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe. Na terenie zakładu funkcjonuje również stacja tankowania wodoru, która pozwala zasilać tym ekologicznym paliwem flotę pojazdów firmowych. Wytwarzany na miejscu zielony wodór docelowo będzie również wykorzystywany podczas produkcji betonu komórkowego, co zapewni znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ta inwestycja to kolejny krok milowy w stronę neutralnej dla środowiska produkcji betonu komórkowego.
Redukcja śladu węglowego
Firma SOLBET jako jedna z nielicznych ma deklarację środowiskową EPD (dla całej Grupy Kapitałowej SOLBET), która w przejrzysty sposób informuje o wpływie produktu na środowisko w całym cyklu jego życia. Pomimo niekorzystnego miksu energetycznego kraju oraz wysokiej emisji CO2, pochodzącej z produkcji cementu i wapna, Grupa Kapitałowa SOLBET wyróżnia się jedną z najniższych wartości emisji CO2 na 1 m3 wyrobów z ABK dla całego cyklu ich życia, która wynosi mniej niż 101 kg CO2 na 1 m3. Taki wynik jest efektem wykorzystywania własnej energii wiatrowej, produkcji zielonego wodoru, a także ciągłej optymalizacji procesu produkcyjnego, prowadzącej do redukcji emisji CO2.
Materiał ekologiczny na budowie
Beton komórkowy jest lekki, łatwy w obróbce i szybki w budowie – nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy ani specjalistycznych elektronarzędzi, co minimalizuje zużycie prądu podczas budowy. Bloczki z betonu komórkowego są jednorodne i pełne (pozbawione drążeń), co oznacza, że charakteryzują się w każdym kierunku takimi samymi właściwościami. Pozwala to maksymalnie wykorzystywać docięte elementy na budowie, a tym samym zredukować ilość odpadów. Niewykorzystane elementy mogą być dostarczone do zakładu produkcyjnego i po zmieleniu ponownie użyte do produkcji betonu komórkowego. Dzięki temu gruz powstały z niewykorzystanych pozostałości bloczków nie stanowi odpadu obciążającego środowisko.
Precyzyjne, wyprofilowane na pióro i wpusty bloczki SOLBET są przeznaczone do murowania na cienkie spoiny. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza prace murarskie, lecz także nawet dwukrotnie ogranicza zużycie wody w porównaniu z murowaniem na tradycyjne spoiny.
Energooszczędna eksploatacja budynków
Ochrona środowiska naturalnego i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery nierozerwalnie wiążą się z koniecznością wznoszenia budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Wysoka izolacyjność termiczna betonu komórkowego pozwala realizować budynki o ograniczonym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, a tym samym zredukować związane z tym koszty oraz ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.
Wszystkie te aspekty sprawiają, że wybór betonu komórkowego SOLBET jest ważnym krokiem w stronę świadomego budownictwa, realizowanego z poszanowaniem środowiska naturalnego.