Balkon w domu jednorodzinnym
Jest jednym z zewnętrznych elementów domu i pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. To także przydatna przestrzeń użytkowa. Aby spełnił współczesne standardy, musi sprostać różnym wymaganiom technicznym - od konstrukcji po izolacje i wykończenie.
Wiele współczesnych domów nie ma balkonów, bo o wiele łatwiej wyeliminować wtedy miejsca, które sprzyjają wyziębianiu budynku. W przypadku złego zaprojektowania lub niepoprawnego wykonania balkonu o konstrukcji wspornikowej jego styk z elewacją może stanowić pokaźny mostek termiczny. Płytę konstrukcyjną balkonu trzeba bowiem odpowiednio zakotwić w ścianie lub stropie. Balkon jest także narażony na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych - wody opadowej i zmiennej temperatury - dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaizolowanie i wykończenie płyty konstrukcyjnej.
Dzięki znajomości fizyki budowli możliwe jest skuteczne ograniczenie strat przez płytę balkonu. Stosuje się odpowiednie ocieplenie jej płaszczyzn lub łączniki balkonowe ze specjalną wkładką termoizolacyjną. Płytę zabezpiecza się w podobny sposób jak taras, a izolację wywija na strefę cokołową, by przed zamakaniem zabezpieczyć także elewację znajdującą się w sąsiedztwie balkonu.
W artykule znajdziesz:
- omówienie różnych konstrukcji balkonowych
- przykłady balkonów wspornikowych i podpartych
- rozwiązania zapewniające uniknięcie mostków termicznych
- wskazówki, które ułatwią zrobienie szczelnego i trwałego balkonu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych