14 pytań o zmiany przepisów
Od stycznia 2017 r. zmieniają się zapisy w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jaki będą miały wpływ na projektowanie?
1. Czy będziemy budować tylko energooszczędnie?
Zaostrzenie od 1 stycznia 2017 r. wymagań dotyczących izolacyjności przegród oraz wskaźnika EP ma na celu podniesienie standardu energetycznego budynków. Jest elementem wdrażania dyrektywy unijnej 2010/31/UE zobowiązującej kraje członkowskie do poprawy energooszczędności budownictwa i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Celem KE jest dążenie do budownictwa o niemal zerowym zużyciu energii, jednak każdy kraj formułuje własną definicję tego pojęcia, biorąc pod uwagę stan wyjściowy oraz możliwości ekonomiczne. Polską odpowiedzią są wymagania określone w warunkach technicznych na 2021 r. Obecne zmiany są więc tylko krokiem do osiągnięcia polskiego standardu budynku energooszczędnego. Z drugiej strony faktem jest, że od 2017 r. domy będą ocieplane lepiej niż do tej pory, więc będą traciły mniej energii i mniej potrzebowały jej do ogrzewania. Przez wiele lat mianem „energooszczędnych” określaliśmy budynki ocieplone powyżej ...
W artykule znajdziesz:
- praktyczne wyjaśnienie nowych wymagań co do energooszczędności budynków.
Dowiesz się między innymi, jaką grubość ocieplenia należy teraz stosować, które rozwiązania instalacyjne poprawią charakterystykę energetyczną domu, jak sprawdzić, czy kupiony już projekt budowlany spełnia nowe wymagania, oraz jakie nas jeszcze czekają zmiany przepisów w tym zakresie.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych