Nagrodziliśmy najlepsze projekty w konkursie Remont Roku
W drugim etapie konkursu Remont Roku 2017 w grupie Projekty sąd konkursowy przyznał aż 21 nagród. Podajemy listę nagrodzonych i zapraszamy do zapoznania się z pomysłami na remont, które mają nominowani.
Spośród projektów nadesłanych do 18 października jury konkursowe po dyskusji i głosowaniu wyłoniło 20 prac, którym przyznano nagrody rzeczowe i nominacje do nagrody głównej. Tym razem jury postanowiło przyznać także jedną nagrodę specjalną.
Zgłoszone projekty były rozpatrywane w czterech kategoriach: Poddasze, Wnętrze, Przebudowa i Termomodernizacja. Oceniano między innymi to, jak planowane zmiany wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców i czy mogą być polecane jako wzorcowe. Zwracano też uwagę na ogólną wartość estetyczną projektu.
Członkowie jury zapoznawali się z opisami tego, co zamierzają zrobić inwestorzy i jak ma wyglądać ich stary-nowy dom, a ocenę prac ułatwiały zdjęcia, wizualizacje, rzuty wnętrza, projekty elewacji. Niektórzy uczestnicy przysyłali też swoje fotografie wykonane podczas prac, a w przypadku termomodernizacji – rysunki techniczne pokazujące detale wykonania prac remontowych.
Funkcjonalne, dobrze zagospodarowane, nowoczesne, ciepłe. Takie w skrócie mają być wyremontowane mieszkania i domy uczestników konkursu. Widoczne jest dążenie do tego, aby zapewnić wygodę oraz prywatność każdemu członkowi (często właśnie powiększającej się) rodziny. W tym celu inwestorzy adaptują dotąd nieużytkowane strychy, rozbudowują i przebudowują domy jednorodzinne, zmieniają funkcje pomieszczeń w mieszkaniu.
Uczestnicy zgłaszający się w kategorii Wnętrze dużą wagę przykładają do estetycznego wykończenia, śledzą najnowsze trendy wnętrzarskie i architektoniczne, a jednocześnie starają się zachować historyczną wartość budynku.
Na konkurs wpłynęło sporo zgłoszeń związanych z adaptacją poddasza. – Pokazuje to, jak dużo osób docenia możliwości, jakie daje adaptacja przestrzeni pod skośnym dachem, i upatruje w tym szansę na powiększenie przestrzeni życiowej lub stworzenie własnego unikalnego miejsca do życia – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis, która przyznała nagrodę ufundowaną przez firmę Velux. – Autorzy nagrodzonej pracy bardzo szczegółowo przedstawili sposób, w jaki będą prowadzili prace adaptacyjne, i świadomie zaproponowali wykorzystanie nieużytkowej przestrzeni na mieszkanie. Starannie zostało też zaprojektowane doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym przy zastosowaniu okien połaciowych – uzasadnia swój wybór jurorka.
W kategorii Termomodernizacja jury szukało projektów szczegółowo opisujących plany działania mające zapewnić jak najlepsze efekty w ograniczaniu strat ciepła i poprawie komfortu cieplnego – nie tylko przez ocieplenie budynku, lecz także wymianę okien oraz remont instalacji grzewczej.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Przypominamy, że do 15 grudnia można przesyłać zgłoszenia w grupie Realizacje, w której zostaną przyznane cztery nagrody główne po 10 000 zł każda.
Gratulujemy nagrodzonym
W kategorii Poddasze nagrody i nominacje otrzymują: Andrzej Szerszyński, Sopot – wiertarkowkrętarka Hitachi; Łukasz Stala, Katowice – voucher na produkty z oferty firmy Velux oraz wiertarkowkrętarka Hitachi; Bartosz Wolak, Gliwice – wiertarkowkrętarka Hitachi; Cezary Gajaszek, Żyrardów – wiertarkowkrętarka Tryton.
W kategorii Wnętrze nagrody i nominacje otrzymują: Aneta Staszel, Gliwice – zestaw akcesoriów malarskich Schuller Eh’klar; Katarzyna Armińska, Gdańsk – zestaw akcesoriów malarskich Schuller Eh’klar; Inga Pilarska, Warszawa – zestaw akcesoriów malarskich Schuller Eh’klar; Ewelina Więcek-Pożarska, Ignatki-Osiedle – zestaw akcesoriów malarskich Schuller Eh’klar; Dominika Jarosz, Szklarska Poręba – zestaw wiertarkowkrętarka Hitachi ze skrzynką narzędziową.
W kategorii Przebudowa nagrody i nominacje otrzymują: Beata Zalewska, Kryl – voucher na produkty z oferty firmy Ceramika Color, Ceramika Końskie, Stargres; Marcin Twarowski, Chotomów – wiertarkowkrętarka Hitachi; Michał Kluska, Konstantynów Łódzki – wiertarkowkrętarka Tryton; Klaudia Burkot, Łódź – wiertarkowkrętarka Hitachi; Anna Latos, Mysłowice – voucher na produkty z oferty firmy Röben.
W kategorii Termomodernizacja nagrody i nominacje otrzymują: Maciej Krzanowski, Zarzecze – wiertarkowkrętarka Hitachi; Sylwia Smejda, Golesze Duże – wiertarkowkrętarka Hitachi; Paweł Różycki, Leszno – wiertarkowkrętarka Hitachi; Tomasz Pruszczyński, Rybnik – wiertarkowkrętarka Hitachi; Rena Kasińska, Warszawa – szlifierka kątowa Hitachi.
Nagrodę specjalną redakcji „Muratora” – wiertarkowkrętarkę akumulatorową Tryton – otrzymuje Wojciech Dymowski ze Ślęzy.
Poddasze
Mieszkanie pod skosami
Inwestorzy postanowili zaadaptować część nieużytkowego strychu. W miejscu, które wcześniej świeciło pustką, powstanie wygodne mieszkanie o powierzchni blisko 60 m2 – przestrzeń zostanie podzielona na salon z aneksem kuchennym, sypialnię i łazienkę. Wnętrza będą doświetlone nowymi oknami połaciowymi. Mamy nadzieję, że ten projekt pokaże innym inwestorom, jaki potencjał tkwić w niezagospodarowanej dotąd przestrzeni pod skosami. Inwestor: Łukasz Stala, projekt: EM projekt Elwira Jakubiec
W zabytkowej kamienicy
Poddasze znajduje się w starej części Gliwic, w 120-letniej kamienicy. Jak opisują inwestorzy, do tej pory było to mieszkanie gołębi, teraz jednak jest przeobrażane w komfortowy apartament w nowoczesnym stylu. Właściciele zadbali jednak też o to, żeby nie zapomnieć o przeszłości budynku. Członków jury urzekły starannie przygotowane rzuty i wizualizacje pokazujące koncepcję wnętrza pięknego, zaprojektowanego tak, żeby podkreślić historię tego miejsca. Inwestor: Bartosz Wolak, projekt: Iwona Kurkowska
Poddasze z przełomu wieków
Zwykle najtrudniej jest zabierać się do remontu w budynkach zabytkowych, bo trzeba uzyskać na to zgodę konserwatora. Łatwiej natomiast jest napotkać w takich przypadkach problemy techniczne. Na tym poddaszu inwestor chciał zmienić zupełnie układ ścian wewnętrznych, niektóre z nich są jednak nośne. Zostaną one zastąpione dwiema stalowymi ramami. Projekt wnętrza przewiduje dużą otwartą przestrzeń salonu, jadalni z aneksem kuchennym oraz kącika do czytania. Udało się też wygospodarować miejsce na mały gabinet, a w nim – ciekawostka – wyjście na taras na dachu.
Inwestor: Andrzej Szerszyński, projekt: Paweł Pruszkowski
Przebudowa
Wiejski dom po ojcu
Kiedy kilka lat temu ojciec inwestorów przeniósł się na wieś do starego poniemieckiego domu, zdążył osuszyć i ocieplić budynek oraz wymienić okna. Dopiero po jego śmierci inwestorzy docenili tę pracę oraz walory miejsca, które wybrał, i postanowili kontynuować jego dzieło. Uznanie jury zdobyli dzięki temu, że postanowili maksymalnie wykorzystać to, co zastali (stare cegły, drewno z rozbiórki dachu), i zachować charakter prostego wiejskiego domu, który wprost „wchodzi” w ogród, a jednocześnie dążyć do tego, aby dom był jak najwygodniejszy. Dlatego dobudują nową część, a w niej serce domu – 50-metrową kuchnię z dużą oszkloną ścianą z widokiem na ogród.
Inwestor: Beata Zalewska, projekt: Monika Więcek-Citak
Powrót cegły
Projekt rozbudowy domu, który zakłada między innymi nadbudowę i przeprojektowanie części wejściowej. Inwestorzy postanowili zaakcentować nowe fragmenty bryły, używając do wykończenia cegły. Dzięki temu przywołano klimat miejsca i wpisano dom w otoczenie, nawiązując do murów kamienic, które znajdują się w centrum Mysłowic.
Inwestor: Anna Latos, projekt: Dariusz Dudek
W podmiejskiej zabudowie
Niefunkcjonalne ganki będą wyburzone, piwnica zostanie zasypana, poddasze zaadaptowane. Inwestorzy zmienią funkcje pomieszczeń, aby plan wnętrza dostosować do współczesnych potrzeb. Planują też powiększyć okna na parterze i oświetlić poddasze efektownymi oknami kolankowymi. Ten projekt może być przykładem rozwiązania typowych problemów właścicieli domów w podmiejskiej zabudowie.
Inwestor: Marcin Twarowski
Projekt: Wiktor Hałabiś
Termomodernizacja
Przebudowa z termomodernizacją
Ten projekt wyróżniał się szczegółowym opisem prac termomodernizacyjnych. Inwestorzy wiedzą , że termomodernizacja wtedy przyniesie największe korzyści, kiedy będzie przeprowadzona kompleksowo. Przewidziano solidne ocieplenie wszystkich przegród zewnętrznych domu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Jako źródło ciepła wybrano nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy. Właściciele chcą też zainstalować system wentylacji z odzyskiem ciepła.
Inwestor: Tomasz Pruszczyński, projekt: Marcin Jurkiewicz
Gruntowna termomodernizacja
Projekt zakłada całościową przebudowę domu, tak aby przekształcić go w budynek nowoczesny pod względem technologicznym i estetycznym. Planowane są docieplenie ścian zewnętrznych, dachu, ścian fundamentowych, podłogi na gruncie i stropów, a także modernizacja instalacji – w tym montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Dotychczasowy kocioł węglowy zostanie zastąpiony wysokosprawnym kondensacyjnym kotłem gazowym.
Inwestor: Paweł Różycki, projekt: Radosław Byczkowski
Wnętrze
W gdańskiej kamienicy
Duże mieszkania w kamienicach mogą stać się luksusowymi apartamentami ze względu na unikalną przestrzeń (wysokie pomieszczenia, duże okna) i atrakcyjne położenie (zwykle w centrach starych miast). Mieszkanie 170 m2 przejdzie remont generalny. Odmienione wnętrze będzie przestronne i piękne.
Inwestor: Katarzyna Armińska, projekt: Anna Maria Sokołowska
Zdjęcia Materiały konkursowe