Dom na dziś, jutro, na pojutrze
Obecne przepisy budowlane zobowiązują nas do budowy domów w standardzie energooszczędnym. Nie jest to trudne, bo zasady te realizują projektanci, dostosowali się do nich producenci materiałów budowlanych, uczą się ich wykonawcy. Już wkrótce jednak wymogiem mogą się stać budynki zeroemisyjne. Silny trend stanowią też koncepcje domów, które stawiają na zdrowie, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.
Kierunek zmian w budownictwie i główne trendy wynikają przede wszystkim z celów unijnej polityki klimatycznej – do 2050 r. cała gospodarka wspólnoty ma być neutralna klimatycznie, czyli zeroemisyjna.
Ponieważ budynki odpowiadają za 40% całkowitego zużycia energii w UE i szacunkowo za 38% całkowitej emisji CO2, uznano, że osiągnięcie neutralności klimatycznej będzie możliwe tylko dzięki zmniejszeniu zużycia przez nie energii oraz wyeliminowaniu paliw kopalnych jako źródeł jej pozyskiwania. Czy cel, jakim jest budownictwo zeroemisyjne, uda się osiągnąć, nie wiadomo, ale budując dzisiaj dom, powinniśmy się liczyć z możliwością wprowadzenia zmian w dotychczasowych standardach również na poziomie przepisów.
Realizacja celów klimatycznych w budownictwie obejmuje też budynki już istniejące, które będą musiały być stopniowo dostosowywane do nowych standardów, dlatego ważnym trendem na najbliższe lata będzie termomodernizacja.
Jednak idea zrównoważonego budownictwa obejmuje znacznie więcej aspektów, które kreują nowe trendy ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych