Kocioł gazowy

Jaki kupisz za 3, 6, a jaki za 12 tys. zł

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski

Wybór nowego urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody to ważna decyzja. Sprawdzamy, czym się od siebie różnią kotły gazowe z najniższej, średniej i wysokiej półki cenowej.

Żeby kupić kocioł gazowy, wystarczy niespełna 3 tys. zł. Dysponując taką sumą, można wybierać wśród najtańszych kotłów służących do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Niewątpliwie są to produkty dla niezbyt wymagających klientów. Naszym zdaniem mogą zainteresować tych, którzy szukają prostego rozwiązania problemu wymiany wyeksploatowanego kotła w starym domu lub mieszkaniu i nie mają zamiaru podnosić standardu nieruchomości.

Jednak budujący nowy dom albo przeprowadzający kompleksową modernizację starego mogą nie być z takiego wyboru zadowoleni. W takiej sytuacji przeważnie szuka się dobrej jakości w rozsądnej cenie – kocioł powinien przede wszystkim zapewnić komfort i być energooszczędny, czyli kondensacyjny – o wyższej sprawności. Według naszego rozeznania minimum, jakie trzeba przewidzieć w budżecie, żeby mieć możliwość w miarę swobodnego wyboru takiego urządzenia spośród jego różnych wariantów, to 6 tys. zł.

Sprawdziliśmy też, na jaki wydatek powinni się przygotować inwestorzy ...

Najtańsze kotły gazowe przygotowują ciepłą wodę w podgrzewaczu przepływowym, który nie zawsze zapewnia komfort. Jeżeli zapłaci się trochę więcej, można mieć kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

informacje:

  • jaki kocioł gazowy można kupić za 3, jaki za 6, a jaki za 12 tysięcy złotych
  • czym się od siebie różnią kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne
  • jakie korzyści wynikają z zastosowania zasobnika c.w.u.
  • o czym informują etykiety efektywności energetycznej kotłów
  • na co zwracać uwagę, wybierając kocioł gazowy
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 2/2018 Tekst Piotr Laskowski
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU